Вужчі на півметра: Вже з 1 вересня на українські дороги чекає нововведення

На українських автодорогах вже з вересня почнуть ставити мітки за євростандартом: кожна смуга стане вужчою на півметра, а вивільнену ширину траси віддадуть велосипедистам або громадському транспорту.

Про це повідомив заступник міністра регіонбуду Лев Парцхаладзе, повідомляє «Сегодня».

За словами чиновника, вужчі смуги спонукають водіїв їхати з меншою швидкістю, тобто знижують ймовірність ДТП. Фахівці з безпеки дорожнього руху побоюються, що все буде навпаки: побільшає аварій і смертей серед велосипедистів.

Нововведення торкнеться насамперед міських вулиць: на магістралях міського значення з безперервним потоком руху (наприклад, Столичне шосе в Києві) ширина кожної смуги стане не 3,75, а 3,5 м, на менш завантажених вулицях – 3 м (зараз 3,5 м), на дрібніших вулицях – 2,75 м (зараз 3 м). Як роз’яснив Парцхаладзе, сьогодні на дорогах I і II категорій (дві та більше смуг у кожну сторону – це магістралі міжнародного, державного та міжобласного значення, наприклад, Київ – Львів, що проходять також через населені пункти) за чинними буднормами кожна смуга не може бути вужче 3,75 м, для доріг III категорії (1 смуга – це дороги обласного значення) – не вужче 3,5 м, для доріг IV категорії (1 смуга – це дороги районного значення) – 3 м, нарешті, для доріг V категорії ( між селами) – 4,5 м, без поділу на смуги руху.

«У нових держбуднормах щодо вулиць і доріг ми адаптували ці норми до європейських, відповідно звузивши ширину смуг руху при проектуванні і будівництві доріг. Європейська практика показує, що дороги з меншою шириною смуги руху – 3-3,25 м – підсвідомо спонукають водіїв їхати з меншою швидкістю», – уточнив заступник міністра.

Оскільки ДБН вже опубліковані і набудуть чинності з 1 вересня, то всі нові дороги і траси, що ремонтуються, будуватимуться вужчими, а вже наявні перерозмітять, виділивши двосторонню доріжку для велосипедистів, мінімальна сукупна ширина якої повинна бути 2,5 м. Щоправда, повноцінну велодоріжку, відокремлену від автодороги бордюром, можна отримати тільки на дорогах (вулицях) I і II категорії, на інших дорогах «виграш» становитиме всього 1-2 м, а цього для велодоріжки мало.

Читайте також  Для українських дитсадків анонсували цікаве нововведення: у чому суть

Думки експертів у цьому питанні розділилися. Спеціаліст з безпеки руху Володимир Караваєв стверджує, що нові норми небезпечні. За його словами, звуження смуг погіршує права громадян на безпечні умови дорожнього руху. Ширина фури 2,5 м і звуження кожної смуги руху до 3 м повністю позбавляє зони комфорту для водіїв легковиків, оскільки інтервал між машинами зменшиться до 0,5-0,7 м (зараз 1-1,2 м). Також нововведення призведуть до зростання ДТП з велосипедистами через те, що у водіїв великих вантажівок справа дуже велика «сліпа зона». А їхатимуть вони безпосередньо біля велодоріжки.

Автоюрист Вадим Володарський впевнений, що вузькі смуги в поєднанні з ямами на дорогах збільшать кількість дрібних ДТП, оскільки водії або не зможуть об’їхати вибоїну і пошкодять колесо або підвіску свого автомобіля, або, об’їжджаючи яму, зачеплять транспорт, який їде поруч. Заступник голови «Товариства учасників руху» (Харків) Віктор Козоріз, навпаки, вважає ідею правильною, оскільки вона створить психологічні умови для зниження водіями швидкості.

Автоексперт Володимир Шляховий стверджує, що нові норми треба застосовувати тільки при будівництві нових вулиць і доріг, а старі не змінювати.

«Перерозмітка більшості вулиць і доріг не дасть нічого, оскільки вони мають по одній смузі руху в кожен бік, а на одному-півтора метрах велодоріжку зробити неможливо, – аналізує Шляховий. – Але при прокладанні нової дороги або капітального ремонту чинної вужчої смуги істотно здешевлять кожен погонний метр її будівництва».

Шукайте деталі в групі Facebook


-