Депутатам запропонували оподаткувати власників автомобілів з іноземною реєстрацією.
Голова Всеукраїнської асоціації імпортерів і дилерів (ВААІД) Олег Назаренко вважає, що ці гроші повинні поліпшити фінансування ремонту доріг, оскільки закладений у вартість пального акциз покриває тільки 6,9 відсотка витрат на будівництво і ремонт доріг.
Існують дві моделі дорожнього збору: У Молдові беруть плату зі всіх авто на іноземних номерах. Тобто, платять і іноземці, і місцеві “євробляхери”.
Вартість “віньєтки” в Молдові – 180 євро за півроку, тобто 1 євро на день. Штраф за відсутність віньєтки – від 2272 до 9090 леїв (від 3 822 до 15 289 гривень).
У Латвії беруть плату тільки з місцевих автомобілістів, які їздять на авто з іноземною реєстрацією. Тобто, господар “євробляхи” умовно на німецьких номерах, який приїхав із Литви або Польщі, платити нічого не буде. З 1 січня 2017 року податок розраховується по такій сітці: за одну добу – 10 євро; за місяць – 250 євро; за півроку – 600 євро; за рік – 1000 євро. Штраф за несплату – до 400 євро щоразу, коли таку машину ловить поліція.
При цьому уряд Латвії, наприклад, залишив своїм громадянам легальну можливість платити істотно менше 1000 євро на рік. Місцева Дирекція безпеки дорожнього руху (CSSD) повідомила, що для цього авто потрібно поставити в Латвії на тимчасову реєстрацію.
“Тимчасова реєстрація коштує близько 80 євро, а потім сплачується також податок, близько 200 євро, якщо ми говоримо про середню машину. Якщо це машина класу люкс, джип або з мотором 6.0, то там податок може обійтися і в 700 євро. Тут кожен вибирає для себе – платити податок 1000 євро чи робити тимчасову реєстрацію. В принципі, набагато вигідніше зробити тимчасову реєстрацію”, – повідомив місцевим ЗМІ член правління CSSD Яніс Голубєв.
Шукайте деталі в групі Facebook