Останні кілька місяців Міхеіл Саакашвілі перебуває на території України в сумнівному юридичному статусі. Улітку президент Петро Порошенко позбавив його громадянства України, відтак він став «апатридом» — особою без будь-якого громадянства. Однак у вересні Саакашвілі все ж потрапив на територію держави, прорвавшись через кордон разом зі своїми прихильниками.
Адвокати Саакашвілі тоді подали одразу кілька позовів до українських судів, щоб створити законні підстави для перебування політика в Україні та захистити його від можливої екстрадиції до Грузії.
Який юридичний статус має політик нині та чи можуть його екстрадувати, розбиралося Громадське.
Який юридичний статус у Саакашвілі
Міхеіл Саакашвілі має статус особи без громадянства. Наприкінці жовтня він подав заяву до Державної міграційної служби з проханням надати йому статус біженця або особи, яка потребує додаткового захисту. У ДМС йому відмовили, тому адвокати політика подали до суду.
Після того, як 3 січня Окружний адміністративний суд повністю відмовив визнати Саакашвілі біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, його захист заявив, що оскаржуватиме це рішення вже в Апеляційному суді.
«Він подав заяву і очікує на ухвалення рішення щодо надання статусу біженця або додаткового захисту. Якщо Апеляційний суд ухвалить рішення на його користь, йому нададуть цей статус. Інакше Саакашвілі матиме 30 днів, щоб залишити Україну. Якщо ж за цей час він не виїде, ухвалюватимуть рішення щодо його примусового виїзду з України», — пояснив Громадському юрист Василь Чередніченко.
Отже, доки рішення Апеляційного суду не набуде законної сили, політик має право залишатися на території України.
Слід зазначити, що видворення та екстрадиція — різні процедури. Видворення передбачає, що людина вчинила адміністративне правопорушення, через що їй пропонують добровільно покинути межі країни. Якщо людина відмовляється, її можуть видворити примусово.
Екстрадиція передбачає затримання і передачу однією державою іншій (за запитом) особи, що підозрюється або обвинувачується в скоєнні злочину, або засудженого злочинця.
Чи можуть Саакашвілі екстрадувати до Грузії
5 січня суд у Тбілісі засудив Міхеіла Саакашвілі заочно до трьох років позбавлення волі. Екс-президента визнали винним за статтею «Зловживання службовими повноваженнями». Ідеться про справу Сандро Гиргвліані.
Викрадення і вбивство банківського службовця Сандро Гіргвліані сталося у 2006 році. За версією слідства, до злочину причетні четверо високопосадовців МВС Грузії: Гіа Аланія, Автанділ Апціаурі, Олександр Качава і Михайло Бібілурі. Пізніше їх затримали і помістили під варту.
За три роки Саакашвілі видав указ про помилування близько 170 колишніх поліцейських і правоохоронців, серед яких були й підозрювані в убивстві Гіргвліані. За версією слідства, Саакашвілі зробив це в обхід Комісії з помилування, порушивши законодавство.
Сам Саакашвілі заявив у Facebook, що вважає вирок грузинського суду щодо нього незаконним і таким, що суперечить «усім міжнародним, національним нормам і здоровому глузду».
Того ж дня в Генеральній прокуратурі України повідомили, що проводять екстрадиційну перевірку щодо Саакашвілі після вироку Грузинського суду.
За словами речника ГПУ Андрія Лисенка, Саакашвілі запросили до прокуратури для надання пояснень ще 27 грудня, однак на прохання адвокатів явку політика перенесли.
«Висновок, складений за результатами екстрадиційної перевірки, нададуть Міністерству юстиції України для ухвалення остаточного рішення (видачі Саакашвілі Грузії — ред.)», — сказав Лисенко.
Адвокати політика вважають таку екстрадиційну перевірку незаконною.
«Це клопотання від Грузії надійшло ще 1 вересня. У жовтні Україна розпочала екстрадиційну перевірку. Згідно із законом, вона має тривати 60 днів, цей термін уже давно сплив. Але перевірку, як нам неофіційно відомо, продовжили. Щодо проведення цієї перевірки ми заперечуємо», — прокоментував Громадському адвокат Саакашвілі Руслан Чорнолуцький.
Він нагадав, що Україна вже двічі відмовляла Грузії в екстрадиції Саакашвілі, у 2014 та 2015 роках.
Відповідно до українського законодавства, Саакашвілі не можуть екстрадувати до Грузії, доки він є підозрюваним у справі про «гроші Курченка», яку розслідує Генеральна прокуратура спільно із СБУ. За версією слідства, Курченко через посередника передав Саакашвілі 500 тисяч доларів для проведення акцій протесту. Саакашвілі заперечує звинувачення правоохоронців.
«Кримінальне провадження в Україні є підставою для відмови в запиті щодо екстрадиції. Нині він підозрюваний, але ж підозру можна і скасувати, тоді його можна буде видати Грузії. Це, фактично, шахова партія», — коментує справу юрист Василь Чередніченко.
Окрім цього, Саакашвілі фігурує ще у двох кримінальних провадженнях. Одне пов’язано із сутичками між прихильниками політика та правоохоронцями. Тоді частина радикально налаштованих учасників «маршу за імпічмент» намагалися силою потрапити до Жовтневого палацу в центрі Києва. Саакашвілі заявив, що в цій справі він виступає свідком.
Друга справа стосується подій під час Революції Гідності.
«Я там також у якості свідка. Справа стосується так званих грузинських снайперів у розстрілах на Майдані… Ніяких грузинських снайперів немає, є російські актори, ГРУ-шники або шпигуни. А італійський канал, з подачі російських пропагандистів, зробив про це сюжет. Після цього в Україні перевіряють ці факти», — розповів Саакашвілі.
Керівник Департаменту спецрозслідувань ГПУ Сергій Горбатюк підтвердив Громадському, що Саакашвілі проходить у статусі свідка у справі про вбивства на Євромайдані.
«У межах розслідування необхідно було перевірити цю інформацію (із сюжету на італійському ТБ — ред.). Попередньо факти свідчать, що це дійсно може бути вигадкою. Але як слідчі, ми зобов’язані перевірити всі факти. Відповідно, Саакашвілі викликали на допит і він нам прояснив ситуацію», — сказав Горбатюк Громадському.
Адвокат політика Руслан Чорнолуцький зазначає: поки в Україні відбуваються судові процеси за участі Саакашвілі, він залишатиметься в Україні: «Увесь термін цих скарг чи судових спорів Україна не має права його видворяти».
Вдарить мороз -12 і буде мокрий сніг: де в Україні сильно похолодає У вихідні погода…
«Будемо чути про гучні смерті людей, які знищували Україну»: Коли Вищі сили покарають росію Відьма…
Потужна негода насувається на Україну: у яких регіонах оголосили штормове попередження Синоптики попереджають про те,…
Інвалідність оцінюватимуть за новими критеріями: правила змінять життя Уряд готує сюрприз – оцінюватимуть кожного за…
Долар та євро лихорадить по повній: банки та обмінки знову змінили курс валют Трамп почав…
Умови Кремля для припинення війни у 2025 році «Мета все та ж: підштовхування всіх сторін…
This website uses cookies.