Заборона виїзду за кордон чоловікам: чи дійсно такі заходи під час воєнного стану порушують Конституцію
Чи порушує Конституцію заборона на виїзд чоловіків за кордон.
Водночас є й низка інших обмежень та заборон, які влада може запроваджувати у таких умовах.
Вже третій рік поспіль українці живуть в умовах воєнного стану, який запровадили через повномасштабне вторгнення російських окупантів. Під час нього військовозобов’язаним чоловікам від 18 до 60 років заборонено перетинати кордон та виїжджати з України, але є і виключення. Втім, суспільство все ще розділене на різні табори, адже дехто говорить, що така заборона є цілком логічною, законною та не суперечить Конституції, інші – що все-таки це рішення обмежує права людей на вільне пересування, які також закріплені конституційно.
Тож чи дійсно під час дії воєнного або надзвичайного стану заборона на виїзд чоловіка за кордон призовного віку є порушенням Конституції? Інформатор розбирався у цьому.
Чи законно забороняти виїзд чоловікам за кордон
Чим довше триває війна, тим голосніше багато наших громадян обурюються забороною на виїзд – вони пишуть гнівні дописи у соцмережах, залишають коментарі політикам та юристам з проханням допомогти їм залишити країну у законний спосіб, а деякі вдаються до нелегальних методів, зокрема, користуються схемами, щоб потрапити до сусідніх країн іншими шляхами, в обхід державних пропускних пунктів. Наприклад, намагаються переплисти річку Тису, яка частково протікає у межах кордону України з Румунією та Угорщиною. Більшість людей для прикладу наводить статтю 33 Конституції України, в якій йдеться, що всі, хто законно перебуває на території нашої держави, мають гарантовану свободу пересування. Зокрема, право вільно перетинати кордон на виїзд. Але з обмеженнями, що встановлені законом.
Дійсно, конституційні права і свободи людини та громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених самою Конституцією. А у статті 64 КУ зазначається, що права і свободи можуть бути обмежені в умовах воєнного або надзвичайного стану, окрім вичерпного переліку статей, до яких свобода пересування як у межах, так і за межі країні не входять.
Водночас обурені люди намагаються керуватися Законом України “Про порядок виїзду”. У ньому йдеться, що обмеження щодо виїзду чоловікам під час війни не встановлено, а тому заборона виїзду буцімто є незаконною. Втім, у статті 3 чітко визначено, що порядок перетину кордону визначається Кабінетом Міністрів, який і ввів Постанову №57, згідно з якою виїзд з України не військовозобов’язаних чоловіків є законним.
Крім того, в умовах воєнного стану обмеження на право виїзду затверджені статтями 1, 2, 6, 8 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”. Однак, як пояснив юрист адвокатського об’єднання T&T Partners Владислав Юрчак, “указ не встановлює (не констатує) обмежень конституційних прав і свобод людини та громадянина, а лише допускає таку можливість на майбутнє, відтворюючи дослівно відповідні положення Конституції”. Тож, за його словами, усі діючі обмеження наразі є легітимними, оскільки вони виправдані формуванням мобілізаційного резерву України.
Також для громадян можуть ввести й низку інших обмежень та заборон. Їх впроваджують за необхідності. Зокрема, йдеться про:
Усі ці заходи відбуваються виключно у межах тимчасових обмежень конституційних прав та свобод людини та громадянина. Тож після скасування дії воєнного стану скасовуються і відповідні заходи.
Розмір виплат зміниться: що чекає на пенсіонерів у 2025 році Уряд намагається знайти шляхи підтримки…
Коли в Україні припиняться опади: синоптикиня назвала точну дату У вихідні погодні умови зміняться і…
Вдарить мороз -12 і буде мокрий сніг: де в Україні сильно похолодає У вихідні погода…
«Будемо чути про гучні смерті людей, які знищували Україну»: Коли Вищі сили покарають росію Відьма…
Потужна негода насувається на Україну: у яких регіонах оголосили штормове попередження Синоптики попереджають про те,…
Інвалідність оцінюватимуть за новими критеріями: правила змінять життя Уряд готує сюрприз – оцінюватимуть кожного за…
This website uses cookies.