“Триває мобілізація в Україні”: яких українців можуть повертати через виїзд за кордон?

“Триває мобілізація в Україні”: яких українців можуть повертати через виїзд за кордон?

Воєнний стан та загальна мобілізація в Україні тривають з 24 лютого 2022 року, проте деякі чоловіки почали виїжджати із України до повномасштабного вторгнення Росії. У Держприкордонслужбі пояснили, кого із чоловіків будуть повертати в Україну.

Як інформує “НВ”, в Україні воєнний стан та загальна мобілізація продовжені до 18 серпня 2023 року. Під час воєнного стану всі чоловіки від 18 до 60 років вважаються військовозобов’язаними й можуть бути мобілізованими. Також, під час воєнного стану чоловікам від 18 до 60 років заборонено залишати Україну. Постанова КМУ № 57 передбачає перелік категорій чоловіків від 18 до 60 років, яким дозволено виїзд за кордон під час війни.

Як пояснив спікер Державної прикордонної служби України Андрій Демченко, чоловіків-військовозобов’язаних, які незаконно намагаються перетнути кордон під час воєнного стану будуть повертати в Україну.

Він пояснив, що у військовозобов’язаних чоловіків, які перетнули кордон із порушенням закону немає підстав для отримання статусу біженця за кордоном, і країни ЄС співпрацюють із Україною для повернення таких чоловіків назад.

«Ми з початку повномасштабного вторгнення співпрацюємо з нашими колегами із ЄС і Молдови, щоб протидіяти будь-яким спробам незаконного перетину кордону. Дехто намагається просити одразу статус біженця, але підстав для отримання такого статусу у них немає», — пояснює прикордонник.

Як відомо, Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів закріплений Постановою КМУ № 1487 передбачає, що чоловіки від 18 до 60 років стають на військовий облік у дипломатичних установах України за кордоном.

Дипломатичні установи збирають, зберігають та передають в Україні облікові дані чоловіків, а також мають сприяти їх поверненню у разі оголошення призову в Україні.

Читайте також  Дитину, батьки якої померли, опікуни тримали на ланцюгу: подробиці шокуючої історії

Як повідомляє військовий адвокат Ярослав Жукровський, вороги розповсюджують чутки та дезінформацію про те, що чоловіків збирають в автобуси та везуть в Україну.

Найперше — [дипустанови] інформують громадян, які стали на консульський облік і досягли призовного віку, про початок чергового призову. Друге — сприяють поверненню військовозобов’язаних на батьківщину. Найбільше дискусій тут викликає слово „сприяти“. Чутки, що українців за кордоном пакуватимуть в автобус і примусово везтимуть до України, не відповідають дійсності. Але що саме означає „сприяння поверненню“ — українське законодавство не пояснює», ― пояснює він.

Він також зазначив, що не варто плутати військовий облік у дипустановах із проходженням військово-лікарських комісій або з мобілізацією, адже це фіксація громадянина у військово-облікових документах консульств, які потім передаються у територіальні центри комплектування в Україну.

Чи можуть видавати повістки за кордоном або депортувати чоловіків

Постановою КМУ № 1487 не передбачено такий обов’язок, як видача повісток військовозобов’язаним чоловікам, тому їх ніхто не вручає і не вручатиме, а чутки про подібні випадки або ситуації — робота дезінформації ворога.

«Закордонні представництва не можуть вручати повістки за українським законодавством. Адже повістка — це документ, яким людину запрошують до ТЦК для уточнення військових облікових даних або проходження військово-лікарської комісії», ― підкреслив юрист.

Депортація в Україну військовозобов’язаних чоловіків не має правових підстав, і українські дипломатичні установи не можуть цього робити.

«Військовий облік у закордонних дипломатичних установах — це, ймовірніше, декларативний механізм з’ясування даних громадян України. Ігнорування цієї норми не є підставою для депортації. Правових підстав у дипломатичних установ на це немає», ― зазначив Ярослав Жукровський

Шукайте деталі в групі Facebook


Джерело