Ціна бензину може злетіти мінімум до 52 грн/л, а дизелю – до 55 грн/л — експерти

Ціна бензину може злетіти мінімум до 52 грн/л, а дизелю – до 55 грн/л — експерти

Влада має намір повернути податки на пальне, які вона скасувала в середині березня.

У багатьох містах України наразі все важче купити паливо, є черги до АЗС, а ціни зростають щогодинно. Спостерігаються перебої з пальним, утворюються великі черги з автівок, які зафіксовані в Києві, Львові, Одесі, на багатьох заправках немає дизельного пального, на інших – є тільки бензин.  Експерти прогнозують, що через це реальна ціна бензину злетить мінімум до 52 грн/л, а дизелю – до 55 грн/л.

«Сьогодні півдня шукала де заправитися дизелем, – розповіла  львів’янка пані Оксана. – Довелося покататися, поки знайшла заправку, де був дизель. І то дуже дорогий – 40 гривень з копійками за літр. Ціна також підскочила… Розумію, що це, мабуть, наслідки бомбардувань наших нафтобаз і НПЗ. Але ж нам би мали завозити паливо з-за кордону, про що домовився уряд».

Директор департаменту ПЕК Львівської ОВА Богдан Кейван нагадав, що перед війною 60 відсотків українського ринку нафтопродуктів йшли з білорусі і росії. Україна від них відмовилася. А внаслідок російських бомбардувань Україна втратила Кременчуцький нафтопереробний завод. Уряд прийняв рішення завозити нафтопродукти з-за кордону, від країн-партнерів.

«Зараз найбільша проблема – доставка палива з-за кордону, – сказав Богдан Кейван. – Наші компанії-постачальники завозять паливо «з коліс», тобто автоцистернами (бензовозами). Зараз постачальники не наповнюють нафтобази, а працюють «з коліс», тобто бензовоз заповнюється просто на автозаправці. Немає ні залізничного, ні морського транспорту». 

Ситуацію із цінами та дефіцитом пального у своєму дописі на ФБ прокоментувавдиректор консалтингової групи А-95 Сергій Куюн:

«Найбільша автозаправна мережа країни, що належить групі «Приват» (Авіас, – ред.), підвищила ціни на пальне понад граничний рівень, встановлений урядом (34,10 грн/л на бензин, – ред.). Такий крок ринкового лідера дуже симптоматичний. Враховуючи, що імпортних постачань він не має, а торгує продуктом виключно Кременчуцького НПЗ, це свідчить про зменшення запасів (що не дивно, враховуючи зупинку заводу на початку квітня). Власне, дефіцит пального вже бачить кожен, хто має машину та очі. Якщо минулого тижня обмеження були 20 л, то відучора на багатьох АЗС це вже 10 л у бак».
За словами експерта, причин дефіциту є три:

  • Зупинка Кременчуцького НПЗ. На його ресурсах ринок протягнув березень й половину квітня (1 квітня російські окупанти масово обстріляли Кременчуцький НПЗ та навколишні склади паливно-мастильних матеріалів. Завод та інфраструктура знищена. – Ред.)
  • Проблеми з логістикою в Європі для доставки пального в Україну. Не вистачає цистерн, а для бензовозів існує купа проблем різного характеру, зокрема й нестача самих бензовозів.
  • Збереження держрегулювання. Через дефіцит гуртові ціни стали вищими за роздрібні, а чимало імпортних ресурсів, особливо які везуть автотранспортом, також дуже дорогі. Дешевші не поступають в достатній кількості – через причину 2.
Читайте також  Українцям розповіли, як заощадити та менше платити за комуналку

 

Шукайте деталі в групі Facebook


Джерело