Тиждень, місяць чи роки? Коли закінчиться російсько-українська війна
Україна вже 20 днів стримує наступ російських військ. Судячи по документам, які знайшли у полонених окупантів, керівництво країни-агресора планувало захопити нашу країну за лічені дні. Проте плани Кремля провалилися.
Але скільки ще можуть тривати воєнні дії? За однією версією, потрібно вистояти ще 10 днів, за іншою – кілька місяців. Проте українські та західні експерти впевнені в одному – тотальний опір народу та військових зруйнували плани Володимира Путіна.
Арестович: “Росіянам воювати буде нічим”
Радник глави Офісу президента Олексій Арестович вважає, що окупанти протягом двох-трьох тижнів можуть спробувати активізувати наступ. Для цього Кремль навіть почав залучати до війни проти України добровольців із Близького Сходу.
“Вони накопичують резерви – за деякими даними, з Абхазії та Нагірного Карабаху. Під виглядом часткової мобілізації намагаються набрати військових та відновити 20-30 батальйонних тактичних груп, а потім знову кинутися у бій”, – наголосив чиновник.
Водночас радник уточнив, що боєздатність людей, яких без підготовки зібрали та кинули у бій, буде відповідною. “І ці резерви “поляжуть”. Це у нас може зайняти 10 днів, тиждень. Після цього вони зупиняться, тому що воювати їм не буде чим”, – додав він.
Після цього, вважає Арестович, “Росія піде на справжні переговори, а не висуватиме безглузді ультиматуми”.
Радник голови ОП також зазначив, що стратегічний перелом уже настав. Однак, за його словами, це ще не означає, що війна проти РФ закінчилася. За прогнозами чиновника, мирний договір між Росією та Україною буде підписаний не пізніше початку травня.
“А може бути і набагато швидше, я беру крайній термін. Зараз вилка – або протягом тижня-двох буде мирна угода з відведенням військ і всім іншим, або другий раунд, спроба наскрести умовних сирійців, і після того, як ми та їх перемелю, до середини-кінця квітня – договір”, – додав він.
Зеленський: Потрібні переговори з Путіним
Український лідер Володимир Зеленський упевнений, що припинити війну можна лише після прямих переговорів із главою Кремля. “Інша сторона теж має бути готова йти на компроміси – тому вони й називаються компромісами”, – зазначив політик.
І, за словами радника голови ОП Михайла Подоляка, влада вже обговорює місце проведення цієї зустрічі. “Я не готовий сказати, що вона може відбутися найближчим часом. День, два, три – ні. Якийсь час ще займе, але намагатимемося, щоб це було якнайшвидше. Тому що ми за кожне життя людей. Ми хочемо, щоб їх не вбивали, щоб не руйнували нашу інфраструктуру”, – сказав чиновник.
Західні ЗМІ: Путіну треба дати хоч щось
Британська газета The Telegraph вважає, що Києву та Заходу потрібно дозволити російському президенту заявити про перемогу, навіть якщо він зазнає реальної поразки. Якщо Путін матиме вибір між принизливим програшем, який поставить під питання виживання його режиму, або подальшою ескалацією, він може продовжити криваву війну.
Видання пише, що Україні та Заходу, можливо, доведеться побудувати “золоті сходи” для Путіна – щоб спуститися вниз, перш ніж можна буде укласти світ. Кремлівський лідер не змириться з публічною поразкою, тому йому треба дати щось, що він зможе видати за перемогу. Диктатор повинен зазнати невдачі, але він не може дозволити іншим побачити, що програв – принаймні, не в Росії.
Американська газета The New York Times з посиланням на власні джерела пише, що у Пентагоні розглядають кілька моделей майбутніх подій. Серед них – затяжний конфлікт із великою кількістю смертей та руйнувань, а також варіант, при якому Путін захопить широку смугу півдня та сходу України, забезпечивши для Росії з’єднання з окупованим Кримом. Є ще один сценарій – пряма участь у війні НАТО.
“Подібно до того, як останні два тижні показали, що хвалена російська армія помилилася зі своїм планом вторгнення, наступні два-три тижні здатні показати, чи зможе Україна вижити як держава і домовитися про припинення війни”, – пише газета.
У приватних бесідах високопосадовці висловлюють стурбованість, що наступною Росія спробує окупувати Молдову чи Грузію. Ще один ризик: Путін може застосувати проти України додаткову зброю – хімічну, біологічну, ядерну, а також помститися США за санкції за допомогою кібератак.
Що стосується подальших планів Кремля, то вони можуть відрізнятися від окупації сходу та півдня країни до підкорення всієї країни, на що вказують недавні обстріли західних міст України.
Військовий експерт американського Центру військово-морського аналізу Майкл Кофман, який передбачав повномасштабне вторгнення російських військ, припускає, що Україна зможе перемогти окупантів. Але, за його словами, війна ще далека від завершення.
Насправді Росія “розбила собі ніс”, – каже він: “зазнала значних втрат на початку війни, не досягла початкового оперативного успіху і отримала найгірший із усіх можливих санкцій”.
Експерт вважає, що тактичний успіх росіян залежатиме від наявності у України необхідного їй озброєння. “Це насамперед бойові літаки, засоби ППО”, – каже він. І це важливо не лише тактично: від військових результатів залежить, наскільки суттєво Москва знизить планку початкових політичних запитів на переговорах.
Кофман зазначає, що російські збройні сили зазнали значних втрат. З цієї причини найближчими тижнями їхній бойовий потенціал буде виснажений, буде потрібна оперативна пауза. Однак це, вважає експерт, не покладе край війні.
“Припинення вогню часто використовується для переозброєння, реорганізації та поповнення запасів. Ми в найпершій фазі війни, а вона триватиме якийсь час, і, ймовірно, буде все жорстокішою. Найгірше, ймовірно, ще попереду — особливо з погляду облоги міст та вуличних боїв”, – робить свій прогноз експерт.
Все ж таки американець висловив сподівання, що “економічна криза, викликана санкціями, і принизлива поразка в цій війні стануть політично руйнівними для режиму Путіна”.
Христо Грозєв: найближчим часом “буде зрушення”
Журналіст і керівник видання Bellingcat Христо Грозєв нещодавно заявив, що найближчим часом у переговорах між українською та російською стороною відбудеться “зрушення”.
Він наголосив, що його попередні прогнози щодо війни виправдалися. Росія провалила план А, який передбачав військові дії максимум на 10 днів, а нового плану немає.
Більше того, російські солдати були б раді відступити, але їм заважають так звані загороджувальні підрозділи кадирівців, яким наказали стріляти в дезертирів, а з іншого – українські війська, які готові до атаки в тилу.
За прогнозом Грозєва, у Путіна залишилося лише два варіанти:
- домовитися із Зеленським на умовах набагато компромісніших, ніж були заявлені спочатку;
- зважитися завдати удару по цивільному населенню неконвенційною зброєю, щоб примусити Київ до компромісу та показати своїй країні результат.
Розслідувач схиляється до першого варіанту, описуючи (з посиланням на джерела) сум’яття умів у Кремлі, і вважає, що відчутний рух щодо переговорного процесу відбудеться найближчим часом.
“Я не бачу ситуацію в Кремлі, яка свідчить про те, що через тиждень-два продовжиться війна. Буде зрушення, питання – яке”, – додав журналіст.
Білий дім: усі питання до Путіна
В адміністрації президента США Джо Байдена вважають, що про майбутнє російсько-української війни потрібно запитувати у Кремля.
“Ми повністю зруйнували його економіку. Ми надали військову та гуманітарну допомогу українцям, що дозволило їм чинити опір набагато довше, ніж передбачало російське керівництво”, – сказала прессекретарка Білого дому Джен Псакі.
Вона переконана, що Путін сам має визначити, як виглядає для нього подальший шлях.
Євросоюз вводить четвертий пакет санкцій проти РФ. До списку обмежень потрапила заборона купівлі російських сталевих виробів. Це може спричинити втрату Росією експортних доходів у 3,3 млрд євро. Крім того, забороняються постачання дорогих авто та ювелірних виробів у країну-агресор.
Шукайте деталі в групі Facebook