Прем’єр-міністр Денис Шмигаль подав у Раду проєкт бюджету на 2022 рік, який передбачає зростання мінімальних зарплат усього на 3% (на 200 грн до 6700 грн), а зростання цін на 8%. У результаті реальний розмір мінімалки (те, що можна купити за отримані гроші) значно знизиться.
Про це йдеться в матеріалі OBOZREVATEL. Глава уряду пояснює своє рішення бажанням не допустити різкої інфляції. Однак насправді, як видно на графіку, після різкого підвищення мінімалки в 2017-му інфляція змінилася незначно.
А от результати для бюджетів міст і країни були дуже істотними. Ось до чого призвело підвищення мінімалки з 1600 до 3200 грн у січні 2017-го:
на 38% зросли надходження до місцевого бюджету;
на 23% зросли надходження до державного бюджету;
економіка країни додатково отримала 0,5% ВВП приросту;
бюджет Пенсійного фонду отримав на 51 млрд грн більше;
витрати на підвищення мінімальної зарплати бюджетникам компенсувалися.
Фактично реальний розмір зарплат урізують на тлі енергетичної кризи, майже триразового подорожчання газу для промисловості. А це зів свого боку призводить до зростання собівартості на абсолютну більшість товарів і послуг.
OBOZREVATEL запитав у прем’єра, чому за такої інфляції, в той час як у країнах Європи навпаки підвищують зарплати, українцям додадуть всього 200 грн. Відповідь Шмигаля – щоб не розкрутити інфляцію. Простіше кажучи, щоб ціни не росли, потрібно стримувати попит, тобто платоспроможність українців. Чим більше купують, тим вищі ціни, і навпаки.
“Якщо неконтрольовано підвищувати мінімальну заробітну плату – це досить великий ресурс, який буде мати великий вплив на монетарну політику. Це може розкрутити інфляцію до стану гіперінфляції. Тому тут необхідно тримати баланс”, – сказав глава уряду.
Шукайте деталі в групі Facebook