“Мій син не хоче йти до школи”: вимаганням у школяра коштів на ремонт класу вже зацікавилася поліція
Жителька села Перепельники Зборівського району Наталія Гуменюк нещодавно звернула увагу громадськості на проблему, з якою зіштовхуються чимало батьків. У фейсбуці жінка повідомила про те, що класна керівниця вимагала в її сина-шестикласника при інших учнях здати гроші за ремонт класу і наголошувала, щоб він записав собі це у щоденник.
Допис жінки активно обговорюють у соцмережах, його поширили багато ЗМІ. Місцеве управління освіти видало наказ про службове розслідування і вже через день після допису у соцмережі, 16 березня, до школи приїжджало освітянське керівництво. Увечері цього ж дня мама школяра, яка, як виявилося, є ще й вчителькою цієї школи, заявила у фейсбуці, що на неї тиснуть. За її словами, директорка школи надіслала їй повідомлення, щоб вона видалила свій пост.
Чому у школі в Перепельниках Зборівського району збирають кошти з батьків на ремонт класів? Що стало причиною конфлікту між педагогами? І чому дорослі вплутали у це дитину? Відповіді на ці питання шукала журналістка Терміново.
Як написала Наталія Гуменюк у фейсбуці 14 березня, вона мама двох неповнолітніх дітей, які навчаються у загальноосвітній школі І-ІІІ ст. с. Перепельників Зборівського району. Її син Богдан у шостому класі, донька Любов – у третьому. “Класна керівниця Ільницька Наталія Петрівна з вересня 2020 року вимагає у мого сина здати 178 грн на ремонт класу, бо всі класні керівники даної школи робили ремонт у класах за свої кошти. Останньою краплею для мене стала виховна година 12 березня, коли класна керівниця Ільницька вимагала при всіх дітях, щоб мій син віддав їй гроші за ремонт і записав у щоденнику – 178 грн.
Класну керівницю 6-го класу Ільницьку підтримує директорка школи Коваль Ірина Франківна. Мій син не хоче йти до школи. Я – вдова, сама виховую двох дітей, чоловік помер 4 роки тому”, – йдеться у дописі Наталії Гуменюк. Вона також оприлюднила табель та щоденник школяра, де є запис про 178 грн, причому на табелі – рукою вчительки.
Цей пост викликав хвилю емоцій у користувачів соцмережі. Станом на ранок 17 березня повідомлення набрало понад 300 вподобань, 170 коментарів, 185 поширень. Багато людей підтримують жінку, пишуть, що вона вчинила правильно, оприлюднивши факти вимагання коштів на ремонт класу, адже це незаконно. Мамі радять звертатися в поліцію, писати скарги в управління освіти місцевої громади та області, в прокуратуру, звертатися до освітнього омбудсмена, на гарячу лінію Міністерства освіти і науки, подавати позов до суду. Проте є й такі, які зазначають, що факту булінгу та вимагання в цій ситуації не вбачають.
РЕМОНТ У ШКОЛІ МАЄ РОБИТИ ДЕРЖАВА, АЛЕ ДЕЯКІ ВЧИТЕЛІ ДУМАЮТЬ, ЩО ВОНИ ЖИВУТЬ ЗА РАХУНОК УЧНІВ.
“Ремонт у школі має робити держава, тому що в нас навчання офіційно безплатне, але деякі вчителі думають, що вони живуть за рахунок учнів. Наталю, мені дуже приємно, що деякі люди встають проти системи”, – пише Руслан Німуха.
“Цікаво, що хорошого ця вчителька може навчити дітей? Якого розуміння і людяності? Які пріоритети вона подає дітям”, – дивується поведінці класної керівниці Лілія Федорчук.
“Дуже шкода, що такі ситуації трапляються, причому – досить часто”, – зазначає Таня Біла.
Увечері 16 березня Наталія Гуменюк повідомила про візит у Перепельницьку школу керівництва на чолі з начальником управління освіти, культури, молоді і спорту, праці та соціального захисту населення Зборівської ОТГ Михайлом Бігусом.
“ Зі мною розмовляли про все: про дитину, про гроші, про ремонт класу і про моє тижневе навантаження… Факт булінгу вчителя щодо дитини залишився на задньому плані. З даної ситуації я зрозуміла, що вийшла винна. Ввечері директор школи Коваль І.Ф. надіслала повідомлення, щоб я видалила пост”, – повідомила Гуменюк.
Триває службове розслідування
На пост мами школяра одразу ж відреагувала начальниця обласного управління освіти і науки Ольга Хома. Як повідомила вона журналістці Терміново, з жінкою вже спілкувалася і зараз чекає на результати службового розслідування з приводу даної ситуації.
За словами Ольги Хоми, Наталія Гуменюк є вчителькою цієї ж школи, а її покійний чоловік раніше був директором навчального закладу. Головна освітянка області не розуміє, чому жінка не скаржилася на проблему до органів влади чи управління освіти.
– Чому ця проблема набрала публічного висвітлення, а не обговорення безпосередньо в тому колективі, я не готова зараз говорити. Найголовніше питання у мене до місцевих органів влади: “Чому вчителі в цій школі за свої кошти робили ремонт?”, – говорить Ольга Хома – Чому класня керівниця з усіма питаннями не звернулася до мами, яка працює в цьому ж закладі, мене також дивує. Це не є велика школа, там небагато дітей і вчителів, всі вони між собою щодня бачаться.
Чи є між педагогинями певні конфлікти, наразі невідомо.
– Які б стосунки не були між вчителями, діти є діти і це в жодному разі не має впливати, – зазначає начальниця обласного управління освіти. – Дітей чіпати не можна. А тим паче, просити їх здати гроші. Вони їх не заробляють.
Ольга Хома наголошує, що ні вчителі, ні учні не мають здавати кошти на ремонт у школі, а допомога навчальному закладу може бути лише добровільною. Але визнає, що у сільських школах такі випадки трапляються, але вчителі тримаються за робоче місце і тому про порушення мовчать.
ХТОСЬ МОЖЕ РОБИТИ, А ХТОСЬ ШУКАЄ, ЯК З ВЧИТЕЛЯ ВЗЯТИ 100 ЧИ 200 ГРН І ЩОСЬ ЗРОБИТИ В ШКОЛІ, А ПОТІМ ПОКАЗУВАТИ, ЯКІ ВОНИ ГАРНІ
– До мене нещодавно телефонувала вчителька, яка скаржилася, що керівник навчального закладу просить вчителів здати гроші на проведення певних робіт у школі, – пригадує Ольга Хома. – Але у мене питання, чому цього не роблять місцеві органи влади? Якщо створилася громада, значить вона бере на себе певні зобов’язання. Не хочуть самостійно, зараз є купа проєктів для місцевих органів влади і щодо капремонтів, і щодо закупівлі обладнання у школи. Приміром, програма Dobre, U-Lead. Так, це не астрономічні суми, які б хтось хотів, але якщо громади активні, вони це роблять. Є такі, які вже реалізували проєкти і в своїх школах багато зробили. То чому хтось може робити, а хтось шукає, як з вчителя взяти 100 чи 200 грн і щось зробити в школі, а потім показувати, які вони гарні.
Вчительці загрожує штраф за булінг
Скандалом у школі в Перепельниках вже зацікавилася поліція. Як повідомив начальник відділу ювенальної превенції управління превентивної діяльності Головного управління Нацполіції в Тернопільській області Петро Тихович, про цей факт він дізнався з соцмереж.
– Інформацію зареєструємо і проведемо перевірку, – пообіцяв він.
За словами Тиховича, випадки булінгу непоодинокі у школах Тернопільської області. Переважно школярі цькують одні одних.
– Чому діти такі? Бо батьки такі. Діти копіюють поведінку батьків і відповідно так нахабно поводять себе у школі, – зазначає Петро Тихович. – Проте були випадки, що адмінпротоколи за булінг складали і на вчителів, і на директорів шкіл за те, що не повідомляли про такі факти. В даному випадку, якщо підтвердиться, що зі сторони вчительки був булінг щодо учня, їй загрожує адмінпротокол. За це передбачений штраф від 850 грн до 1,7 тис., якщо це перший раз.
“Не потрібно було передавати це все дитиною”
Начальник управління освіти Зборівської міської ради Михайло Бігус, який побував у школі в Перепельниках 16 березня і поспілкувався зі всіма сторонами, зазначає, що конфлікт виник між двома вчительками.
– Класна керівниця, на мою думку, поступила неправильно, тому що чомусь не спілкувалася безпосередньо з мамою школяра та своєю колегою, а передала це все дитиною, – говорить Михайло Бігус. – Це неправильно. Дирекція школи проводить службове розслідуванн. Якщо будуть підстави, вчительку притянуть до дисциплінарної відповідальності. Зараз у школі беруть у всіх пояснення.
Керівник місцевого управління освіти вважає, що Наталія Гуменюк мала повідомити про проблему вище керівництво.
– Якщо є питання всередині колективу, звертаються до керівника, якщо керівник не реагує – в управління освіти, – зауважує Бігус. – Жінка мала б до нас найперше звернутися, але вона того не зробила. Вона це опублікувала у фейсбуці, і тепер про це говорить вся Україна. Як пояснила нам пані Наталія, її зачепило за живе те, що класна керівниця могла поговорити з нею, якщо мала до неї питання, а не переказувати це все дитиною.
“Кошти у школу вкладають”
Михайло Бігус також пояснив, як фінансується школа у Перепельниках та чому на ремонти у класах довелося збирати кошти з батьків.
– Зарплати вчителів – це державна субвенція, а зарплати техперсоналу, утримання закладу – опалення, ремонти, придбання матеріалів – це фінансується за кошти громади, – каже начальник управління освіти. – Кошти на ремонт школи ми давали і даємо в тих розмірах, які виділяє міськрада. Я розумію, що немає стільки, як би хотілося. Але минулого року, і це можна побачити на системі публічних закупівель Prozorro, ми оголошували тендер, купували фарбу, цемент.
Водночас тих грошей, які виділяє громада, – недостатньо, визнає Михайло Бігус, адже на проведення повноцінного ремонту навчального закладу треба значно більше грошей.
До слова, як можна побачити на сайті Prozorro, у 2018 році управління освіти провело тендер на 436 тис. грн на капітальний ремонт школи у Перепельниках. Тоді, яка каже Бігус, перекрили один корпус, змінили вікна. А у 2019 році восени зробили ремонт теплотраси, на це пішло ще 90 тис. грн.
– Це не є типова школа, це – колишній панський маєток і там є три корпуси, два навчальних і господарська частина з кухнею, – зауважує освітянин. – Два будинки панські, їм поза 100 років, третій корпус також старий, але вже побудований під навчальні класи.
Під час спілкування з педагогами школи у Перепельниках Михайлу Бігусу повідомили, що в кінці травня 2020 року на педраді прийняли рішення, що жодних коштів на ремонт класів ніхто з нікого не збиратиме, це заборонено і ніхто цього не робив.
– Але ніхто не забороняв добровільної батьківської допомоги. І як пояснила класна керівниця шостого класу, де навчається всього 4 учнів, вона поговорила з батьками, чи допоможуть в ремонті класу, – описує ситуацію Бігус. – Вони сказали, що готові допомогти фінансово, щоб купила фарбу і все потрібне. Вона так і зробила, батьки їй відшкодували кошти і спільними зусиллями вона і троє батьків все пофарбували. Наталя Гуменюк коштів тоді не здала. Зараз класна керівниця запевняє, що раніше говорила їй про це і тоді вона зі всім погодилася. Тепер Гуменюк відповідає, що у своєму класі все робила своїми силами.
КОШТИ НА РЕМОНТ ШКОЛИ ДАЄМО В ТИХ РОЗМІРАХ, ЯКІ ВИДІЛЯЄ МІСЬКРАДА. РОЗУМІЮ, ЩО НЕМАЄ СТІЛЬКИ, ЯК БИ ХОТІЛОСЯ
Чому ж класні керівники взяли на себе ремонт в класах?
– Класний керівник має свій клас, який має бути підготовлений до навчального року. Частину коштів на це ми виділили, але якщо є бажання зробити щось більше, приміром, купити тюль чи ще щось – ніхто цього не забороняє. Але це все добровільна справа, – запевняє Михайло Бігус.
За коментарем з приводу ситуації з ремонтом у класах, яка виникла у школі в Перепельниках, журналістка Терміново також зверталася до директорки школи Ірини Коваль. Проте вона упродовж дня 17 березня так і не підняла слухавки. Видання Терміново готове опублікувати її позицію.
Боротьба за директорське крісло
Під час написання матеріалу Терміново виявило, що окремі жителі села даний конфлікт пов’язують з третьою особою, яка хоче зайняти посаду директора школи. Згідно з даними Єдиного реєстру судових рішень, 12 березня Зборівський районний суд задовільний цивільний позов до управління освіти Зборівської міськради. Рішенням суду позивача мають поновити на посаді директора школи у Перепельниках.
Як пояснює Михайло Бігус, раніше директором школи у Перепельниках був Богдан Максимів, якого у 2015 році обрали головою Зборівської районної ради. І коли він став на виборну посаду, місце директора за ним за законом зберігалося. Проте на цей період був призначений інший директор – Роман Гуменюк, чоловік Наталії Гуменюк. Він пропрацював більше року директором, але раптово захворів і помер. Після того директоркою школи стала Ірина Коваль, яка працює на цій посаді до сьогодні.
– Коли у голови райради закінчилася каденція, він звернувся до нас із заявою, щоб поновитися на роботі, – пояснює начальник управління освіти Зборівської міськради. – Але минулого року вступив у дію новий закон “Про освіту”, який увійшов певною мірою у конфлікт до Кодексу законів про працю. Так, виборна посада гарантує повернення на старе місце роботи. Але згідно нового закону директор школи призначається на конкурсній основі. Відповідно я зараз не можу взяти людину і призначити директором. Якщо у нас є вакантна посада директора, то ми оголошуємо конкурс. Всі безстрокові трудові договори станом на 1 липня минулого були припинені законом. Всі директори були переведені на контрактну форму. Відповідно з Іриною Коваль ми підписали контракт на 6 років, бо вона на той час була діючою директоркою. Шість років проходить, ми оголошуємо новий конкурс на керівника.
Якби новий закон не вступив у дію, то попередній директор без проблем повернувся б на свою посаду, зауважив Бігус.
Наразі суд оприлюднив лише вступну і резолютивну частину рішення, тому в управлінні освіти чекають на повний текст рішення, після чого зможуть говорити про подальші кроки. Якщо будуть підстави, оскаржуватимуть рішення в апеляційному суді.
«Будемо чути про гучні смерті людей, які знищували Україну»: Коли Вищі сили покарають росію Відьма…
Потужна негода насувається на Україну: у яких регіонах оголосили штормове попередження Синоптики попереджають про те,…
Інвалідність оцінюватимуть за новими критеріями: правила змінять життя Уряд готує сюрприз – оцінюватимуть кожного за…
Долар та євро лихорадить по повній: банки та обмінки знову змінили курс валют Трамп почав…
Умови Кремля для припинення війни у 2025 році «Мета все та ж: підштовхування всіх сторін…
Мобілізація аспірантів: у Раді відповіли, чи матимуть вони відстрочку у 2025 році Питання надання аспірантам…
This website uses cookies.