Як припинити повертатися думками до негативних подій: поради психолога

Як припинити повертатися думками до негативних подій: поради психолога

Від неприємних спогадів можна позбутися.

Спочатку потрібно чітко сформулювати для себе, з чим саме ми хочемо розлучитися. Формулювання “Я хочу відпустити минуле” повинне отримати певні і дуже зрозумілі деталі.

Лист щастя

Якщо ваші негативні почуття до когось дуже сильні, напишіть цій людині лист. Можна скористатися комп’ютером, але зошит і ручка підійдуть краще. Викладіть усе, що думаєте про неї і її поведінку, і максимально детально опишіть свої почуття. Якщо лист вийде дуже довгим, нехай вас це не бентежить. І у висловлюваннях можете не соромитися, тому що надсилати його ви не будете (тому зошит кращий за комп’ютерний файл — інакше може виникнути спокуса все ж таки відправити послання адресату). Лист можна складати кілька днів, перечитуючи написане і щось додаючи доти, доки не зрозумієте, що сказати більше нічого. Після цього винесіть зошит на вулицю і спаліть, спостерігаючи за тим, як йде у небо дим ваших злих почуттів.

Точка неповернення

Уявіть до дрібниць фігуру людини, з якою хочете попрощатися. Уважно розгляньте її, а потім візуалізуйте, як повільно від неї віддаляєтеся. Тут багато варіантів: можна йти пішки, їхати автомобілем, який повертає за ріг. Або залишити ту людину на пероні і поїхати у потязі, дивлячись, як вона зменшується і зникає з вашого життя. Зверніть увагу на те, що відчуєте, коли точка зникне. Якщо легкість і звільнення — то все йде правильно. Ця техніка допомагає попрощатися і з групою людей, і навіть з якимось місцем. Наприклад, вам хочеться не згадувати про колишню роботу і тих, хто ділив з вами покинутий офіс. Можете уявити на пероні колег і саму будівлю, де ви працювали, якщо вона символізує для вас неприємні моменти.

Читайте також  Ось як можна побороти лінь – розповідає психолог

Ще вище

Придбайте наповнену гелієм кульку. Напишіть на ній: “Я відпускаю тебе,…” На місці трьох крапок має бути написане ім’я, назва або — можливо і таке — почуття. Наприклад: “Я відпускаю тебе, моя злість”. Або: “Прощавай, Дмитре”. Після цього випустіть кулю на вулиці. Якщо вам подобаються магічні ритуали, можете зробити це саме у новорічну ніч.

Авторська колонка

На одній сторінці блокнота запишіть усі значущі події, зустрічі, досягнення, почуття, перемоги, провали і проблеми цього періоду. Іншу сторінку поділіть навпіл і напишіть над однією колонкою “Залишаю у минулому”, а над іншою “Беру у майбутнє”. Заповніть цю табличку. У першій колонці краще писати не імена людей, а почуття, які вони у вас викликають: не “Іванов”, а “образа на Іванова”, не “Єгорова”, а “заздрість до Єгорової”. Потім, якщо захочете, відріжте колонку “Минуле” і спаліть, а попіл змийте у раковину.

Про що й мова

Якщо у вас є гарна подруга або друг, вони можуть допомогти, просто вислухавши вашу розповідь. Неважливо, що ви робили це вже тисячу разів, а подруга робила спроби давати поради, дотримуватись яких не хотілося. Нехай цього разу вона просто мовчить і слухає, а ви знову розкажіть усе з початку. Про те, що сталося, як ви почувалися тоді і що відчуваєте зараз. І, звичайно, про те, наскільки б вам хотілося з цим усім попрощатися. Нехай не буде ані порад, ані підтримуючих слів, ані відповідей на ваші питання — просте розуміння. Під час розповіді у вас може виникнути роздратування і навіть злість на мовчазного співрозмовника. Заздалегідь попередьте, що можете сказати щось образливе — нехай не сердиться. Коли ви завершите монолог, стане легше.

Читайте також  Велика субота: У цей день не можна веселитися, розважатися і вплутуватися в сварки

Пробач-прощавай

Візьміть аркуш паперу і напишіть на ньому імена усіх, хто вас засмутив або зачепив (і ви досі про це пам’ятаєте). Записуючи ім’я, промовляйте його вголос і згадуйте про те, що ця людина вам зробила. Візьміть наступний аркуш паперу і знову напишіть ті ж самі імена, а потім після кожного виведіть фразу, теж промовляючи її вголос: “Я пробачаю тебе”. Прислухайтеся до своїх внутрішніх відчуттів: когось вийде пробачити, когось — ні, але у будь-якому випадку список зменшиться. Використовувати цю техніку бажано лише тоді, коли ви припускаєте, що до більшості з цих людей ви вже не відчуваєте сильної злості і дійсно готові щиро їх пробачити. Тому краще виконувати це завдання після того, як ви вже спробували інші і дещо зрозуміли про себе.

Навчитися чекати

Минуле так влаштоване, що воно рідко йде самотужки. Всередині вас відбувається робота з тим, що вам хотілося б відпустити, і поки ця робота не буде завершена, розлучитися з минулим не вийде. Ви можете чути від друзів і самі собі говорити слова на кшталт “Досить вже страждати”, “Припини жити минулим”, “Просто забудь його і все”, але ці наказові дієслова не допомагають. Причини того, що вам важко відпустити минуле, можуть бути пов’язані і з зовсім віддаленими подіями, які відразу і не вдасться згадати. Тому “техніки прощання з минулим” можуть стати першим кроком на шляху до оновлень. Навіть якщо ви поки не готові йти глибше і працювати з психологом, спочатку навчіться чекати і дайте минулому попрощатися з вами, коли воно виконає свою роботу.

Шукайте деталі в групі Facebook


Джерело