Чому неможливо вберегтися від раку

Американські вчені з’ясували, що деяким типам раку практично неможливо запобігти. Мутації, які їх викликають, в меншій мірі залежать від факторів середовища і більшою — від помилок в копіюванні ДНК при поділі стовбурових клітин.

Вчені проаналізували випадки захворювання на рак у 69 країнах, що дозволило охопити умови навколишнього середовища, в яких живуть у загальній складності 4,8 мільярда людей. Дані про захворювання були отримані з архіву Міжнародного агентства з дослідження раку (IARC). З’ясувалося, що для всіх країн спостерігається чітка кореляція між числом поділу стовбурових клітин і ризиком захворювання на рак. І чим більший вік, тим ця кореляція сильніша.

Як же визначити внесок мутації в кожній з трьох груп факторів? Уявімо, що у всіх людей Землі виправили спадкові мутації і все людство переселили на планету «В» з ідеальними умовами навколишнього середовища. Значить, на цій планеті E і H дорівнюють нулю, і всі мутації відбуваються через помилки при копіюванні ДНК під час розподілу стовбурових клітин. На жаль, R завжди більше нуля, так як не існує ідеального механізму копіювання генів. Хоча не можна забувати і про те, що помилки реплікації забезпечують еволюційний процес, і надточне копіювання генів виключило б існування людини.

Припустимо, що в біосфері планети «В» розпилили потужний мутаген, який зачепив усі місця проживання. Всі люди були б з однаковою ймовірністю схильні до впливу цього чинника протягом усього їхнього життя. Припустимо, мутаген збільшує швидкість накопичення соматичних мутацій в стовбурових клітинах, у результаті ймовірність захворювання на рак підвищується в 10 разів. Іншими словами, 90 відсотків усіх злоякісних пухлин виникають через вплив середовища, і їх можна запобігти, якщо уникати контакту з мутагеном.

Читайте також  У родині закарпатця тpaгiчно гинyли жінки. Тa знайома, якa з моменту cмepті Марії втішала вдiвця, стала йому такою рідною

Припустимо, що для виникнення раку достатньо трьох драйверних мутацій. 10 відсотків захворювань, таким чином, розвиваються через те, що всі три мутації пов’язані з помилками при реплікації. Решта — наслідок різних комбінацій E — і R-мутацій. Частка всіх драйверних R-мутацій в популяції планети «В» складе 40 відсотків, і цей показник ніяк не вийде зменшити.

Цей теоретичний приклад не сильно відрізняється від тієї ситуації, що склалася з аденокарциномою легенів. На 90 відсотків цей різновид раку можна уникнути, якщо не контактувати з тютюновим димом. При цьому не доведено, що схильність до аденокарциноми передається у спадок. Щоб з’ясувати, яка частка драйверних R-мутацій відповідає за цей різновид раку, дослідники проаналізували результати епідеміологічних досліджень та відомості про послідовності ДНК. Виявилося, що більше третини (35 відсотків) мутацій, пов’язаних з раком, виникають через помилки копіювання.

Рак протоків підшлункової залози можна запобігти лише у 37% випадків (77 відсотків R-мутацій, 18 відсотків E-мутацій). Найчастіше від соматичних драйверних мутацій виникають пухлини голови, простати і кісток, і їх практично неможливо запобігти, змінивши спосіб життя, на відміну від раку легенів, шкіри або стравоходу. В цілому, за оцінками фахівців, 42 відсотки всіх ракових захворювань можна уникнути, виключивши вплив навколишнього середовища.

В результаті старіння населення рак виходить в лідери причин смерті у світі. Первинна профілактика, на думку експертів, — найкращий спосіб знизити смертність. Однак не від усіх видів злоякісних пухлин можна вберегтися, мінімізуючи негативний вплив зовнішніх факторів. В цьому випадку необхідна вторинна профілактика, тобто раннє медичне втручання.

Шукайте деталі в групі Facebook


Інформує -