Не нагуділи: власники нерозмитнених авто так і не зустрілися з Гройсманом

Акція власників авто з європейськими номерами не увінчалася успіхом. Депутати, які підтримали автомобілістів, так і не змогли зустрітися з прем’єр-міністром України та поговорити про свої вимоги.

Проте, їм вдалося зустрітися з міністром фінансів Олександром Данилюком, який пообіцяв протягом тижня надати учасникам акції офіційну позицію Кабміну щодо даної проблеми.

Очікуваний результат

Учасники акції не приховують свого розчарування. Хоча й зізнаються, що особливо не сподівалися, що до них миттєво прислухаються. За словами Олександра Чернявського – співзасновника громадської організації “Автоєвросила”, яка зібрала під своїм початком раніше розрізнених активістів, така позиція уряду свідчить про відсутність єдиної точки зору щодо підтримки законопроекту №5567, що містить поправки до Митного кодексу України, які могли б допомогти легалізувати перебування нерозмитнених транспортних засобів на території нашої країни з подальшим повним їх введенням в правове поле.

“Зустріч з Володимиром Гройсманом пройшла без присутності самого прем’єр-міністра. Замість нього наші представники мали розмову з міністром фінансів Олександром Данилюком. Він пообіцяв протягом тижня дати свою відповідь щодо того, як Кабмін бачить цю ситуацію. Чесно кажучи, законопроект може бути проголосований і без підтримки Кабміну. Але в цьому разі ймовірність його прийняття не настільки висока. Загалом, ситуація нагадує бажання затягнути процес прийняття рішення щодо того, підтримати або не підтримати нашу ініціативу”, – зазначив Чернявський.

№5567

Що ж стосується самого законопроекту та основних вимог протестуючих, їх всього 3. По-перше, автомобілісти хочуть, щоб законодавці надали всім громадянам України право на законних підставах ввозити на територію нашої країни автомобілі з європейськими номерами з подальшою можливістю їх використання на строк до одного року без обов’язкового “розмитнення”.

По-друге, без скасування і зміни існуючих мит, дати можливість власникам ввезених транспортних засобів на законних підставах щорічно сплачувати до бюджету країни внески в розмірі 2-3% від вартості “розмитнення” транспортного засобу, з можливістю їх майбутнього зарахування до вартості остаточної легалізації авто на території України.

Читайте також  Кінець євробляхам: українці показали нову схему ввезення авто з-за кордону

І третє – дозволити українцям реєструвати ввезені автомобілі з єврономерами “на себе”, щоб зняти питання про власників подібних транспортних засобів, якими, на даний момент є їх юридичні власники – громадяни однієї з європейських країн, з якої ці автомобілі і були “пригнані”.

Всі ці зміни в законодавстві, за задумом ініціаторів законопроекту, повинні також вирішити існуючу проблему вже ввезених в нашу країну транспортних засобів, надавши їх власникам можливість постановки своїх автомобілів на облік в двомісячний термін після прийняття відповідного закону. Крім того, в більшій мірі цей нормативний акт допоможе легалізувати автомобілі, термін випуску яких перевищує 5 років – тобто ті транспортні засоби, які не підпали під дію закону, що дозволив українцям завозити транспорт особистого використання за істотно зниженими ставками.

Громадянська позиція

За словами голови громадської організації “Автоєвросила” Олега Ярошевича, від прийняття відповідного законопроекту залежить не тільки спокій і сон безпосередніх власників автомобілів з іноземними номерами, він багато в чому позитивно відіб’ється на державному бюджеті у вигляді щорічного надходження 9 мільярдів гривень офіційних відрахувань. Крім того, він упевнений, що такі дії Кабміну стануть свідченням підтримки простих українців з боку держави.

“У нинішній економічній ситуації громадяни України позбавлені можливості здійснювати дорогі покупки. Закон, який ми розробили і вийшли сюди (ред .: під Кабмін) підтримати, дасть можливість нам легально купувати якісні європейські автомобілі і використовувати їх в тому числі для ведення бізнесу. Це плюс і для простих українців, яким не потрібно буде в кілька разів переплачувати за продукцію, і для держбюджету” – розповідає Олег Ярошевич, що прийшов під стіни Кабміну, щоб привернути увагу до цієї проблеми.

Акції триватимуть

Читайте також  Асоціація міст України захистила комунальників від безгрошів’я

Незважаючи на не особливо результативну зустріч в Кабміні, організатори і учасники сьогоднішньої акції автомобілістів, судячи з усього, від свого відступати не мають наміру. Анонсують, що сьогоднішнє часткове перекриття основних під’їздів до столиці і пікет під будівлею уряду – це всього лише попередження про їх непохитну позицію. Кажуть, що якщо і надалі їх будуть ігнорувати – вони перейдуть до ще більш рішучих дій, оскільки “в нашій країні по-іншому думку громадян ніхто не чує”.

Шукайте деталі в групі Facebook


Джерело -