Вагаєтесь, чи варто інколи голодувати?
Японський вчений Йошінорі Осумі вважає, що все ж таки варто. Адже завдяки цьому ваш організм оновлюється та протистоїть процесу старіння. Тож прислухайтесь до поради людини, яка цього року отримала Нобелівську премію з медицини.
Японський вчений Йошінорі Осумі (Yoshinori Ohsumi) отримав Нобелівську премію з медицини за дослідження механізму аутофагії — процесу, під час якого клітини частково “поїдають” себе, щоб залишатися здоровими. Відкриття Осумі проливає світло на можливість використання аутофагії для лікування різноманітніших захворювань.
Аутофагія — природний процес життєдіяльності організму. Всі клітини можуть частково “поїдати” себе, позбавляючись від старих або пошкоджених ділянок. Переробляючи таким чином власний матеріал, клітина отримує нові ресурси для відновлення і подальшого функціонування.
Аутофагія бере участь в різних процесах: від боротьби з бактеріальними і вірусними інфекціями до відновлення клітин в розвиненому ембріоні.
Варто зауважити, що вона може активуватись в умовах голодування. Однак цей процес для сучасної людини майже не знайомий. А все через те, що ми не можемо уявити свого життя без висококалорійної їжі, солодкого та кількаразового харчування.
Однак, якщо ви таки вирішили на день відмовитись від їжі (чи лише від обіду чи вечері), в цьому насправді нема нічого поганого. Ваші клітини всього лиш очистяться від внутрішньоклітинного “сміття” — непотрібних структур, які спричинюють запалення, прискорюють процес старіння та мутації.
Йошінорі Осумі, фахівець з клітинної біології з Технологічного університету Токіо, почав вивчати явище аутофагії ще в 1992 році. Спочатку він розглядав гени, що відповідають за “самопоїдання” в клітинах дріжджів. Пізніше з’ясувалося, що процеси аутофагії впливають на різні хвороби людини, серед яких рак, діабет, нейродегенеративні та інфекційні захворювання.
Зараз науковці тестують ліки, які зможуть впливати на процеси аутофагії. Це фундаментальним чином змінить підхід до боротьби з раковими пухлинами, а також способи лікування психічних розладів, пов’язаних з погіршенням когнітивних функцій.
Якщо процеси аутофагії сповільнюються або порушуються, клітина втрачає здатність руйнувати аномальні білки. Поки ще не зовсім зрозуміло, чи призводять порушені процеси аутофагії до виникнення хвороби, або ж хвороба викликає збій в роботі механізмів аутофагії.
Проте у зв’язку аутофагії з нейродегенеративними розладами ніхто не сумнівається. Проявляється він, наприклад, при хворобі Паркінсона.
Для цього захворювання характерна наявність ненормальних білкових утворень, тілець Леві, які поширюються в мозку. Вчені вважають, що порушені процеси аутофагії якраз і призводять до того, що клітини мозку перестають “поїдати” ці аномальні білки.
Подібним чином в мозку можуть накопичуватись амілоїди. Це шкідливий білок, який, на думку вчених, викликає хворобу Альцгеймера.
Можливість заново запустити процеси аутофагії у людей з нейродегенеративними захворюваннями дозволить уповільнити або навіть повністю припинити накопичення в мозку шкідливих білків.
Незважаючи на те, що клітинні процеси, які вивчає Осумі, були вже відомі вченим, досі ніхто не бачив їх цінності для здоров’я людини. Відкриття Осумі проливають світло на можливості використання цих процесів при лікуванні різних захворювань.
Дізнавшись про присудження йому Нобелівської премії, Осумі закликав молодих вчених приєднатися до нього в подальших дослідженнях аутофагії.
Тож, якщо вони продовжуватимуть досліджувати цю тему, буде врятовано не одне людське життя. А поки що слідкуйте за своїм харчуванням та не забувайте про розвантажувальні дні. Ваш організм буде вдячний вам за це.
«Будемо чути про гучні смерті людей, які знищували Україну»: Коли Вищі сили покарають росію Відьма…
Потужна негода насувається на Україну: у яких регіонах оголосили штормове попередження Синоптики попереджають про те,…
Інвалідність оцінюватимуть за новими критеріями: правила змінять життя Уряд готує сюрприз – оцінюватимуть кожного за…
Долар та євро лихорадить по повній: банки та обмінки знову змінили курс валют Трамп почав…
Умови Кремля для припинення війни у 2025 році «Мета все та ж: підштовхування всіх сторін…
Мобілізація аспірантів: у Раді відповіли, чи матимуть вони відстрочку у 2025 році Питання надання аспірантам…
This website uses cookies.