У цей день відзначається народне свято Сергій Капусняк, на яке традиційно рубали капусту для закваски, забивали на продаж курей і готувалися до весільного сезону.
Також в цей день православні віряни вшановують пам’ять святого Сергія, ігумена Радонезького.
Головні заборони свята
На Сергія Капусняка наші предки зазвичай рубали капусту, заготовляючи її на зиму. У народі говорили, що солити капусту потрібно з першими заморозками, і ніяк не раніше, інакше вона просто закисне.
При цьому засолкою капусти займалися всією сім’єю: діти чистили моркву і яблука, старі їх різали. Чоловіки і жінки сікли капусту, складали в діжки засипали сіллю, додавали морква, яблука, брусницю або журавлину.
Ще на капустяному листі пекли смачні здобні коржі. Наші предки вірили, що коли тісто кладуть на лист, потрібно обов’язково помолитися святому Сергію, щоб зима пройшла благополучно. На стіл у цей день також подавалися пиріжки з капустою.
На капустки дівчата приходили, щоб допомогти сусідам у заготівлі на зиму капусти. Сумувати в цей день було не можна, все робилося з веселими піснями і танцями.
Гостям подносилось запашне пиво, ставилися солодкі меди, подавалися різні ласощі. На капустки нерідко запрошували сім’ї, в яких були дочки на виданні.
У той же час кількість запрошених гостей залежало від урожаю капусти у господаря будинку. Як правило, збиралося не менше 10–15 дівчат. А хлопці завжди приходили непроханими.
Варто відзначити, що святий Сергій має друге прізвисько – Курник. Воно дісталося ігумену за те, що він вважався покровителем домашньої птиці, особливо курей.
Правда, чому саме Сергію Радонезькому випала така «честь», невідомо. Можливо тому, що курячий бульйон піднімає на ноги важкохворих, а старий і молодий організм добре засвоює куряче м’ясо.
В цей день слов’яни судили про прихід зими. Якщо після Сергія Капусняка випадав перший сніг, зиму чекали на Михайлів день (21 листопада), а якщо погода була ясною, то і три наступні тижні повинні були бути такими ж.
Ще в народі спостерігали за вітром: якщо він дув з півночі — це передвіщало холодну зиму, якщо з півдня — теплу, якщо із заходу — снігову.
Інвалідність оцінюватимуть за новими критеріями: правила змінять життя Уряд готує сюрприз – оцінюватимуть кожного за…
Долар та євро лихорадить по повній: банки та обмінки знову змінили курс валют Трамп почав…
Умови Кремля для припинення війни у 2025 році «Мета все та ж: підштовхування всіх сторін…
Мобілізація аспірантів: у Раді відповіли, чи матимуть вони відстрочку у 2025 році Питання надання аспірантам…
"Чудовий сюрприз для пенсіонерів наближається, пенсія зміниться раптово": цим літнім українцям готують несподіванку Окремі категорії…
Сніг, ожеледь і морози: в Україні серйозно зіпсується погода Упродовж тижня в багатьох регіонах України…
This website uses cookies.