Національний банк України підтвердив свій липневий прогноз інфляції до кінця року. За даними регулятора, до кінця року інфляція знизиться до 8,9%, а до кінця наступного року становитиме лише 5%.
Основним стримуючим фактором інфляції в НБУ вважають жорстку монетарну політику. Зокрема, з 7 вересня Нацбанк в черговий раз підвищив облікову ставку до 18% річних. Урожай нинішнього року, за оцінками аграріїв, не розчарував. Однак осінь готує українцям і ряд неприємних сюрпризів у вигляді підвищення цін на продукти харчування.
Отже, що найбільш істотно подорожчає цієї осені, зібрало видання “Сегодня”.
Хліб.
Зерно продадуть на експорт Експерти прогнозують, що ще до кінця нинішнього року хліб подорожчає на 10-25%. До відома: за даними Укрстату, за першу половину року хліб подорожчав приблизно на 8%, а за останній рік – на 18%. Але різні сорти хліба дорожчали по-різному, та й в регіонах ціни змінювалися неоднаково. Наприклад, експерти Асоціації постачальників торговельних мереж підрахували, що за останній рік чорний хліб подорожчав в середньому в Україні на 37%, а в Києві – на 69%. Білий хліб в Україні за рік піднявся в ціні на 28%, а, наприклад, в Запорізькій області – на 42%. Майбутнє подорожчання також може бути не однаковим на різні сорти і в різних регіонах.
Нові ціни
Основними причинами майбутнього подорожчання називають низький урожай. Але не у нас, а в інших країнах. В Україні в цьому році поки зібрано приблизно на 7% менше зернових, ніж в минулому. Але в багатьох країнах негода трохи попсувала врожай набагато більше, ніж у нас, в зв’язку з чим експортери прогнозують підвищений попит на українське зерно і, відповідно, високі закупівельні ціни. Слідом за експортними цінами поповзуть вгору і “внутрішні”.
Експерти називають і масу інших причин для подорожчання хліба. Підвищення цін на бензин і енергоресурси, підвищення зарплат та ін. Якщо прогнози справдяться, це означає, що ті сорти хліба, які сьогодні продаються, скажімо, по 2 грн, коштуватимуть 13-15 грн, ті, які коштують 16 – доведеться купувати за 18-20 грн.
Алкоголь.
Горілка вже майже по 90 грн Уряд знову вирішив підвищити мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої. Відповідну постанову було прийнято на засіданні 5 вересня і набере чинності вже в цьому місяці (через 10 днів після опублікування). Мінімальні ціни на лікеро-горілчані напої збільшаться на 12,4-12,9%, на віскі, ром і джин – на 12%, на коньяк – на 6,6-9,5%, на вина – від 4,5 до 13,5%. Вартість найдешевшої горілки складе 89,4 грн за півлітра (зараз – 79,55 грн, тобто буде на 12,4% дорожче). Пляшку вина ємністю 0,7 л не знайдеш дешевше 42 грн (подорожчання складе 13,5%), шампанського – 89 грн. Мінімальні роздрібні ціни на коньяк виростуть з 597,3 до 641,6 грн за 1 літр спирту.
Газ.
Зате, можливо, країні дадуть кредит Чиновники, і експерти вже прямо говорять про те, що ціна на газ для населення зросте найближчим часом. Можливо, вже з 1 жовтня. Міністр соціальної політики Андрій Рева вже навіть озвучив можливу нову ціну на газ: замість 6,96 грн за куб – близько 11 грн. Тобто подорожчання складе майже 60%. У той же час в НБУ прогнозують, що ціна газу підвищиться лише на 25%. Нагадаємо, приведення тарифів для населення у відповідність з “європейським паритетом” – одне з тих зобов’язань, які брала на себе Україна, підписуючи кредитний договір з Міжнародним валютним фондом. Виконати його належало ще навесні 2017 року, але в уряді досі відмовляються підвищувати ціну на газ. Однак без кредиту МВФ експерти пророкують країні настільки серйозну інфляцію, що це подорожчання газу здасться дрібницею. Тому, схоже, підвищувати ціну на газ доведеться.
З 7 вересня в Україні працює технічна місія МВФ. Вона пробуде тут до 19 вересня. Не виключено, що “газове” рішення уряду з’явиться ще до закінчення роботи місії. Газ для промислових підприємств уже подорожчав з 1 вересня. Новий диференційований тариф становить 10,2 – 11,1 грн за кубометр.
Вода та опалення.
Гряде новий опалювальний сезон Напередодні нового опалювального сезону підвищаться також тарифи на інші комунальні послуги, зокрема на тепло і воду. Національна комісія з питань регулювання тарифів на електроенергію і комунальні послуги практично на кожному засіданні дає дозвіл регіональним енергокомпаніям і водоканалам на зміну тарифів у бік підвищення. Тарифи на тепло для населення в кожному регіоні різні, і подорожчання також не однакове. Наприклад, в Запоріжжі тариф для населення на сьогоднішній день становить 1001,79 грн/Гкал, а підвищиться до 1025,95 грн/Гкал, тобто на 2,5%. “Рівнетеплоенерго” поки поставляє тепло населенню по 1040,89 грн/Гкал, але на найближчому засідання НКРЕКУ планується затвердити підвищений тариф – 1233,72 грн/Гкал. Таким чином, подорожчання тепла в цьому регіоні може скласти вже 18,5%. Подорожчання води в різних регіонах складе в середньому 12-13%.
Молоко і овочі.
Подорожчання продовжиться За прогнозами директора Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексія Дорошенка, восени “борщовий набір” додасть до ціни 30%. “Можна сказати, що сьогодні по борщового набору ми знаходимося на ціновому дні. Овочі будуть значно зростати в ціні. Якщо ми до кінця року будемо бачити інфляцію на рівні 8%, то подорожчання овочів очікується на 30-40%”, – говорить Олексій Дорошенко. Також прогнозується підвищення цін на молочну продукцію приблизно на 10%. Причинами називають скорочення поголів’я худоби, подорожчання кормів та ін.
«Будемо чути про гучні смерті людей, які знищували Україну»: Коли Вищі сили покарають росію Відьма…
Потужна негода насувається на Україну: у яких регіонах оголосили штормове попередження Синоптики попереджають про те,…
Інвалідність оцінюватимуть за новими критеріями: правила змінять життя Уряд готує сюрприз – оцінюватимуть кожного за…
Долар та євро лихорадить по повній: банки та обмінки знову змінили курс валют Трамп почав…
Умови Кремля для припинення війни у 2025 році «Мета все та ж: підштовхування всіх сторін…
Мобілізація аспірантів: у Раді відповіли, чи матимуть вони відстрочку у 2025 році Питання надання аспірантам…
This website uses cookies.