Шахрайство на OLX: найпопулярніші схеми

Як не стати жертвою інтернет-шахраїв, які промишляють на популярних дошках оголошень.

Завжди напоготові!

Як любить констатувати моя подруга, зараз настав такий час. що треба весь час бути напоготові. Трохи тільки розслабився на ринку, в магазині чи в банку – і тут же тебе обдурили! Що вже тут говорити про віртуальної реальності, яка буквально кишить шахраями?

Не дивно, що зараз у Мережі досить популярні всілякі “чорні списки”, за допомогою яких можна обчислити шахрая по імені та прізвища, номером телефону, номера карти, запису в соцмережі. Але стовідсоткової гарантії таке обчислення не дає: імена і прізвища бувають дуже поширеними, номер телефону та аккаунт можна легко поміняти, а банківських карт у шахраїв не одна, а кілька. До того ж, судячи з усього, їх ряди постійно поповнюються.

Схеми від “продавців”

За останній час я вже кілька разів чула історії від знайомих про шахрайства, пов’язані з популярною дошкою оголошень в інтернеті OLX. Судячи з цих розповідей, шахраї діють за кількома основними напрямами.

1. Передоплата – і до побачення!

Схема стара як світ. Продавець перед відправкою товару поштою просить або аванс, або 100%-ву передоплату і після отримання грошей зникає назавжди: перестає виходити на зв’язок, відключає телефон, видаляє запис.

2. Брак у посилці

Покупцеві відправляється неякісний або бракований товар. До речі, можлива і післяплата, якщо шахрай-продавець впевнений, що покупець не зможе виявити брак на пошті (запчастини, комплектуючі тощо).

Схеми від “покупців”

Треба сказати, що шахраї діють по обидві сторони барикад, тому вони можуть виступати як у ролі продавців, так і в ролі покупців.

Отже, популярні схеми від псведо-покупців:

1. “Підтвердження переказу”

Не секрет, що практично всі продавці не проти відправити товар в інші регіони країни, перед цим одержавши платіж на свою карту. Шахрай телефонує продавцю, цікавиться товаром, може навіть поторгуватися, а потім погоджується вислати гроші на карту. Розведення може відбуватися за кількома напрямками: шахрай каже, що відправив гроші, але продавець повинен підтвердити переказ, оскільки гроші відправлялися з іншої платіжної системи. Наприклад, на картку Привату” з Вебмані і тому подібне. Продавця просять під’їхати до банкомату і дають йому докладні інструкції, що робити. У підсумку під приводом підтвердження переказу, неуважний продавець, інструктируємий в режимі реального часу шахраєм, надсилає йому всі гроші зі своєї карти.

2. Телефонний дзвінок від співробітника банку

Продавцю надходить дзвінок нібито від співробітника банку, який повідомляє: на рахунок продавця надійшов платіж від юридичної особи, та її зарахування треба розв’язати за допомогою SMS-пароля. Правда, після такого підтвердження виявляється, що сума, зазначена в смс-ці була не зарахована, а списана з рахунку продавця.

3. СVV-код

Під кожним з вищеназваних або під іншим приводом шахраї можуть попросити продавця надати дані про термін закінчення дії картки та CVV-код. Ну а далі – справа техніки: шахрай вже може розплачуватися карткою в Мережі.

4. Підміна товару на пошті

Покупець-шахрай просить відправити посилку накладеним платежем (тобто товар оплачується за фактом отримання покупки). Схема заснована на тому, що при отриманні посилки з післяплатою, одержувач до оплати посилки має право ознайомитися з вмістом. Звичайно, при розкритті посилки повинен бути присутній працівник поштового відділення, але його цілком можна відвернути. І тоді шахрай підміняє вміст – наприклад, замість телефону або планшета кладе в посилку такий же, але неробочий, а потім відмовляється від отримання – мовляв, товар не підійшов.

Як вберегтися від шахраїв

Психологи кажуть. що розведення найчастіше тримається на “трьох китах”: раптовості, лояльності і тактовності.
Тому будьте пильні!

А правила “безпеки” є загальними, і однаково підходять як потенційним продавцям, так і потенційним покупцям:

  • Перевірте інформацію про продавця або покупця. Найпростіше – вбити наявну у вас інформацію (прізвище, номер телефону, номер картки) в пошуковик, і перевірити, чи є про нього відгуки в інтернеті.
  • Ніколи і нікому не повідомляйте паролі і коди, що надходять на ваш номер у вигляді SMS-повідомлень.
  • Нікому не повідомляйте додаткові реквізити картки: термін її дії та код на зворотній стороні.
  • Якщо вас просять підійти до банкомата для підтвердження зарахування грошей, будьте впевнені: ви говорите з шахраями!
  • Якщо у вас виникли питання, не обговорюйте їх з тим, хто вам телефонує, а зателефонуйте на гарячу лінію фінустанови самостійно за телефоном, вказаним на офіційному сайті банку.
  • Перед тим, як відправити передоплату за товар, зверніть увагу на дату реєстрації продавця на майданчику. Якщо він зареєстрований не більше пари місяців, а, тим більше, пари тижнів – це привід насторожитися.
  • Зверніть увагу, що в оголошенні може бути зазначений номер телефону, а вам передзвонюють з іншого. В такому випадку “пробити” через пошуковики має сенс обидва номери.

Якщо все ж таки ви стали жертвою шахраїв, пишіть заяву в поліцію.

Tetiana Dutchak

Recent Posts

«Будемо чути про гучні смерті людей, які знищували Україну»: Коли Вищі сили покарають росію

«Будемо чути про гучні смерті людей, які знищували Україну»: Коли Вищі сили покарають росію Відьма…

36 хв. ago

Потужна негода насувається на Україну: у яких регіонах оголосили штормове попередження

Потужна негода насувається на Україну: у яких регіонах оголосили штормове попередження Синоптики попереджають про те,…

3 години ago

Інвалідність оцінюватимуть за новими критеріями: правила змінять життя

Інвалідність оцінюватимуть за новими критеріями: правила змінять життя Уряд готує сюрприз – оцінюватимуть кожного за…

5 години ago

Долар та євро лихорадить по повній: банки та обмінки знову змінили курс валют

Долар та євро лихорадить по повній: банки та обмінки знову змінили курс валют Трамп почав…

7 години ago

Умови Кремля для припинення війни у 2025 році

Умови Кремля для припинення війни у 2025 році «Мета все та ж: підштовхування всіх сторін…

8 години ago

Мобілізація аспірантів: у Раді відповіли, чи матимуть вони відстрочку у 2025 році

Мобілізація аспірантів: у Раді відповіли, чи матимуть вони відстрочку у 2025 році Питання надання аспірантам…

9 години ago

This website uses cookies.