В світі шириться новий метапневмовірус: наскільки небезпечний і чи варто хвилюватися українцям
На початку 2025 року почали з’являтися повідомлення про поширення нового смертельного вірусу – спалах метапневмовірусу людини (HMPV) зафіксували в Китаї. В МОЗ України вже теж повідомили про випадки захворювання.
“Апостроф” розповідає про захворювання, а також про те, наскільки воно небезпечне і що робити.
Метапневмовірус — це респіраторне захворювання, яке викликає симптоми, схожі на грип або застуду, але може збільшити ризик або призвести до більш серйозних ускладнень, таких як бронхіт або пневмонія, особливо серед людей похилого віку, маленьких дітей та людей з ослабленим імунітетом.
Хвороба відноситься до тієї ж родини, що й респіраторно-синцитіальний вірус (RSV), і існує принаймні з 2001 року, коли її вперше виявили в Нідерландах. Його спалахи зосереджені в холодну пору року.
Спалах у Китаї
Офіційний Пекін коментує поширення HMPV як щорічне зимове явище, яке переживає зараз багато інших країн. На сайті Управління з контролю та профілактики захворювань Китаю дійсно є повідомлення про виявлені випадки заражень.
За даними місцевої влади, на півночі Китаю зросла кількість випадків захворювання, особливо серед дітей. Центр контролю за захворюваннями країни (CDC) попередив людей про необхідність вживати запобіжних заходів щодо здоров’я та гігієни, але також заперечив онлайн-заяви про переповнені лікарні та побоювання нової пандемії, схожої на Covid.
Наскільки серйозним є HMPV
Симптоми HMPV схожі на застуду чи грип, і це один із кількох вірусів, які часто об’єднують у широке визначення “звичайна застуда”.
“Це не захворювання, яке підлягає повідомленню, як Covid-19 або грип. Є низка інших… про які не потрібно повідомляти, оскільки вони дуже поширені, і багато людей хворіють. Через них ми почуваємося жахливо протягом кількох днів, але якщо ми відновлюємося протягом кількох днів, тоді нам стає краще”, – пояснила доктор Жаклін Стівенс, старша викладачка кафедри охорони здоров’я в Університеті Фліндерс в Австралії.
Хто найбільше піддається ризику
HMPV може призвести до більш серйозних захворювань, таких як бронхіт і пневмонія, у людей похилого віку, дуже маленьких дітей і людей з ослабленим імунітетом.
“Це, безперечно, може спричинити серйозні захворювання, і справді, тому я вважаю, що важливо, щоб люди знали про це, — сказав професор Пол Гріффін, директор відділу інфекційних захворювань у Mater Health Services у Брісбені. – Проблема в тому, що на цей час ми мало що можемо зробити, окрім як пояснити людям [що] це існує, щоб зменшити передачу”.
За його словами, вакцини чи противірусних препаратів від HMPV немає, хоча деякі вакцини розробляються.
Чи варто хвилюватися
В Україні поки що офіційно підтверджено 13 випадків захворювання на метапневмовірусну інфекцію, однак реальна кількість хворих може бути значно вищою. Про це написала на своїй сторінці у Facebook лікарка-інфекціоністка Ольга Голубовська.
Вона підкреслила, що це – не нова загроза, а сезонне явище, знайоме багатьом.
Це підтвердили і в Центрі громадського здоровʼя МОЗ. Там зазначили, шо метапневмовірус циркулює в Україні протягом кожного епідемічного сезону, і наразі ситуація рутинна й контрольована.
Симптоми та перші ознаки хвороби
Як зазначили у ЦГЗ, симптоми метапневмовірусу схожі на застуду або легкі випадки грипу: нежить, кашель, температура.
Порівняно з грипом метапневмовірус зазвичай протікає значно легше й дуже рідко викликає ускладнення.
Вірус може спричиняти захворювання верхніх і нижніх дихальних шляхів у людей будь-якого віку. Особливо під загрозою маленькі діти, люди похилого віку та люди з ослабленою імунною системою.
Зараження відбувається крапельним шляхом. Частіше захворювання проходить легко у вигляді нежитю і кашлю, але може бути тяжким із розвитком дихальної недостатності, що частіше спостерігається у людей з ослабленим імунітетом, після трансплантації легенів тощо.
Орієнтовний інкубаційний період: від трьох до шести днів, а середня тривалість – сім-десять днів. HMPV найбільш активний протягом пізньої зими та навесні.
Рентгенологічні зміни у легенях можуть включати такі ознаки, як “матове скло”, ателектази та гіперроздуття.
Що робити
Фахівці не пропонують повертатися до суворих обмежень Covid, але хворим треба залишатися вдома, дотримуватися правил етикету кашлю та чхання, а також дотримуватися гігієни рук, що дуже важливо протягом зимового сезону.
Також експерти радять носити захисну маску, оскільки зараження відбувається крапельним шляхом, щоб запобігти подальшому зараженню інших, особливо тих, хто має підвищений ризик.
У ЦГЗ рекомендують:
Також важливо людям з групи ризику спостерігати за своїм здоров’ям — лікувати хронічні захворювання та вживати вітаміни (зокрема вітамін D) за призначенням фахівця.
“Все це, звичайно, не гарантує зараження, але ж ми памʼятаємо, що уся справа в дозі збудника, що на вас “нападає”: чим вона менше, тим більше шансів мати нетяжке захворювання”, – підкреслює професорка Голубовська.
Якщо ж з’явилися симптоми, схожі на грип, або були контакти із хворою людиною, варто проконсультуватися з лікарем щодо тестування.
Доплати до пенсії у січні: хто з українців може очікувати підвищення виплат Щомісяця, з 2…
Що чекає на "обмежено придатних", які не пройшли ВЛК: нові правила мобілізації Повторна ВЛК для…
"Аномальна" погода: синоптик здивувала прогнозом на середину січня 2025 року Упродовж найближчого тижня температура буде…
Нові правила військового збору: скільки доведеться платити у січні Підвищення податків. Інформує «Znaj.ua». З січня…
Одна категорія українців втратила право на відстрочку: їх можуть мобілізувати в січні 2025 Відстрочка від…
Вдарить весняна температура: у яких областях України буде +14 градусів У частині регіонів пройдуть дощі,…
This website uses cookies.