Україну атакує вірус HMPV: інфекціоніст попередила про небезпеку хвороби
Зараження відбувається крапельним шляхом, епізоди можуть повторюватися протягом життя, пояснила Ольга Голубовська.
Повідомляє Главред.
В Україні зафіксовано перші випадки зараження метапневмовірусом людини (HMPV), спалах якого спостерігається в Китаї. Ця хвороба може спричиняти захворювання верхніх і нижніх дихальних шляхів у людей будь-якого віку, особливо серед маленьких дітей, літніх людей і людей з ослабленою імунною системою.
HMPV був виявлений у 2001 році та належить до родини Pneumoviridae разом із респіраторно-синцитіальним вірусом (RSV). Антитіла класу IgG проти HMPV було виявлено у 100% осіб із повторним зараженням, у дітей до 10 років серопозитивність становить майже 100%, розповіла український інфекціоніст, доктор медичних наук, професор Ольга Голубовська.
Вона зазначає, що за даними Центру громадського здоров’я, в Україні від початку сезону зареєстровано 13 офіційно підтверджених випадків, але насправді їх більше, каже інфекціоніст.
Орієнтовний інкубаційний період – від 3 до 6 днів, а середня тривалість захворювання може змінюватись залежно від тяжкості, в середньому 7-10 днів. HMPV найактивніший у помірному кліматі протягом пізньої зими та весни, – розповіла Голубовська.
За її даними, рентгенологічні зміни неспецифічні: “матове скло”, ателектази, гіперактивні легені, іноді – консолідація. Частіше двосторонні ураження (як на фото).
У світі важким хворим застосовують інгаляційний рибавірин (зауважте – емпірично, оскільки доказів немає зі зрозумілих причин). У нашій країні така форма рибавірину не зареєстрована, а таблетована навряд чи буде ефективною, ґрунтуючись на нашому досвіді, пояснює інфекціоністка.
Як боротися з метапневмовірусом
За її словами, насамперед не потрібно панікувати. Фактор часу – вирішальний для тактики лікування хворих. У разі виникнення респіраторного захворювання, особливо в групі ризику, бажано його підтвердити. Серед усіх ГРВІ найнебезпечнішими були грип та COVID-19, зараз до тестування потрібно додавати й метапневмовірус, особливо в госпіталізованих хворих, ресурс є. Якщо ви захворіли – правильно вимірюйте сатурацію крові пульсоксиметром.
По-друге, звичайна профілактика інфекції полягає в уникненні/зменшенні ризиків повітряно-крапельного передавання (обмеження контактів із хворими на респіраторні захворювання, особливо груп ризику, миття рук, провітрювання приміщень, вологе прибирання). Усе це, звісно, не гарантує зараження, але ми пам’ятаємо, що вся суть у дозі збудника, який на вас “нападає”. Що вона менша, то більше шансів мати легке захворювання.
По-третє – загальна рекомендація. Слідкуйте за своїм здоров’ям, вчасно діагностуйте патологію (наприклад, синдром інсулінорезистентності, патологію щитоподібної залози), приймайте вітаміни, особливо Д (за призначенням лікаря), у багатьох є його нестача або дефіцит, а він, зокрема, є гормоном імунної системи.
“Прохання до лікарів – не затягуйте з госпіталізацією, якщо хворий щодня прогресує. Пам’ятайте, що тяжкість перебігу оцінюється не тільки і не стільки за показниками температури, як за загальним станом хворого, особливо в групі ризику. Вважається, що супутні інфекції з іншими вірусами або бактеріями можуть бути тригером тяжкого перебігу захворювання, тому застосування емпіричної противірусної терапії препаратами широкого спектра дії може бути обґрунтованим”, – додала Голубовська.
Одна категорія українців втратила право на відстрочку: їх можуть мобілізувати в січні 2025 Відстрочка від…
Вдарить весняна температура: у яких областях України буде +14 градусів У частині регіонів пройдуть дощі,…
Все місто шоковане: подружжя ґвалтувало двох малолітніх дівчаток і знімало це жахіття на відео для…
Чи дійсно в Україні мобілізують заброньованих працівників: розʼяснення юристки з ТЦК Випадок щодо анулювання бронювання…
Кому з українців можуть перерахувати пенсію: названо категорію та причини Коли відбудеться перерахунок виплат Пенсіонери,…
Буде страшно включати електроприлади: тариф на світло може злетіти більш ніж удвічі Експерт розповів, як…
This website uses cookies.