Біржові ціни на газ в ЄС оновили черговий історичний рекорд – $ 810 за тис. Куб. м. Це вже третій рекорд з учорашнього дня. Напередодні ціна газу в Європі вперше в історії піднімалася спочатку до $ 727, а потім і до $ 755. Ще минулого тижня вартість газу на європейських біржах була нижче майже на $ 100 за тис. “кубів”. Ця ціна впливає на вартість газу і в Україні, але більшість українців не відчує подорожчання газу.
У Європі така ціна встановлена на газ, що буде поставлений у жовтні-листопаді. Про це свідчать дані індексу TTF на лондонській біржі ICE Futures.
Поставки блакитного палива в Європу залишаються на низькому рівні. А зважаючи на швидкий початок опалювального сезону, підземні сховища газу (ПСГ) в Європі заповнені менше, ніж на 70%. В останні роки в середині вересня європейські ПСГ були заповнені в середньому на 95%,
Чому дорожчає газ в Європі?
Російський “Газпром” вже кілька місяців відмовляється нарощувати поставки газу в Європу через українську ГТС і по газопроводу “Ямал – Європа”. На тлі незвично пізнього закінчення опалювального сезону 2020-21 років і холодної весни, така поведінка “Газпрому” призвело до дефіциту газу в ЄС.
В “Оператора ГТС України” впевнені: таким “Газпром” шантажує Європу. На думку глави української компанії Сергія Макогона, російський монополіст натякає ЄС, що газу не буде, поки не запуститься “Північний потік-2”.
Для початку повноцінної роботи “трубі” потрібно пройти сертифікацію в Європі, хоча “Північний потік-2” технічно вже добудований. Рекордні ціни на газ і брак палива можуть змусити європейців прискорити процес оформлення дозволів на експлуатацію “Північного потоку-2”.
До речі, 13 вересня Німеччина почала процес сертифікації “Північного потоку-2”. У німецькому регуляторі стверджують, що він може затягнутися на 4 місяці.
Що буде в Україні?
Ринкові ціни на газ в Україні формуються з урахуванням європейських цін. Відповідно, вони ростуть слідом за індексом TTF. У свою чергу, ціна на газ для населення розраховується, виходячи з ринкової вартості газу. Тобто ціни на газ для українців повинні були б рости, але в більшості випадків цього не відбувається.
Справа в тому, що переважна більшість побутових споживачів газу обслуговується на річному тариф з фіксованою ціною. Такі тарифи з’явилися у постачальників з 1 травня 2021 року вартість газу в них зафіксована до 30 квітня 2022 року.
До цієї дати газсбити можуть тільки знижувати тарифи, але не підвищувати їх. Наприклад, у державного постачальника “Нафтогазу” ціна зафіксована на рівні 7,4 грн за куб газу. Це втричі нижче спотової ринкової ціни, заявляв глава компанії Юрій Вітренко.
Але є і ті, чия ціна на газ злітає слідом за європейською. Це споживачі, які обслуговуються за місячними тарифами, ціни в яких постійно змінюються в залежності від ринкової ситуації.
Розмір виплат зміниться: що чекає на пенсіонерів у 2025 році Уряд намагається знайти шляхи підтримки…
Коли в Україні припиняться опади: синоптикиня назвала точну дату У вихідні погодні умови зміняться і…
Вдарить мороз -12 і буде мокрий сніг: де в Україні сильно похолодає У вихідні погода…
«Будемо чути про гучні смерті людей, які знищували Україну»: Коли Вищі сили покарають росію Відьма…
Потужна негода насувається на Україну: у яких регіонах оголосили штормове попередження Синоптики попереджають про те,…
Інвалідність оцінюватимуть за новими критеріями: правила змінять життя Уряд готує сюрприз – оцінюватимуть кожного за…
This website uses cookies.