«Ще скучила за піснею своєю, Яка з дитинства душу обняла
І стала тут розрадою моєю, Бо повертає в Україну, до села»
Ці та цілу низку інших поетичних рядків Марія Ковальчук з Сальника написала за тисячу кілометрів від рідного дому – в Італії. У цій країні вона пропрацювала одинадцять років, а поетичні рядки та українська пісня були розрадою у хвилини, коли ятрила душу ностальгія за домівкою, ріднею, селом.
-Леся Українка писала, «щоб не плакать, я сміялась», а я, щоб не плакать, співала, – каже Марія Михайлівна.
Марія Михайлівна закінчила філологічний факультет Вінницького педагогічного інституту і тридцять сім років пропрацювала у школі. А коли вийшла, як кажуть, на заслужений відпочинок, поїхала в Італію на заробітки.
-Як би мені хто сказав, що я, «старорежимна» вчителька, піду на пенсію і у 62 роки поїду за кордон працювати, ніколи б не повірила. Але все так і сталося, – каже Марія Михайлівна.
На такий відчайдушний крок її підштовхнуло серія випадковостей.
-Це був кінець дев’яностих, не надто легке життя,- розповідає Марія Михайлівна. – Онучка пішла у перший клас, донька будується, на усьому економимо. Онучці купили туфлі – вона у них в школу зайшла, а зі школи прийшла боса, бо відлетіли підошви. Після цього задумалась, невже я не можу допомогти дитині. Це був перший поштовх. А остаточно вирішила їхати на заробітки, коли побачила у Вінниці на автовокзалі як літній чоловік проводжав дружину. Я чомусь вирішила, що вона поїхала на заробітки і подумала, а хіба я не можу також поїхати.
Відтоді Марія Михайлівна загорілася цією ідеєю, поставила усіх на ноги. Просила односельчанку, яка уже працювала в Італії, допомогти їй з роботою. В Італію добиралася обхідними шляхами. Син, який на той час жив у Німеччині, зробив візу і покликав до себе в гості. А вже з Німеччини Марія Михайлівна літаком дісталася Італії.
-Було важко, – каже Марія Михайлівна, – мова спочатку не знала, жила і працювала нелегально. Шість років, поки не отримала необхідних документів, нікуди не виїжджала, не була в Україні. Працювала хатньою робітницею, доглядала сеньйору.
Нині усе це позаду. Марія Михайлівна, попрацювавши в Італії, повернулася у рідний Сальник.
Каже, що робота за кордоном багато чому її навчила.
-У мене змінилося ставлення до людей, – каже Марія Михайлівна. Мені, здається, ще більше стало шкода самотніх, хворих людей. Я ще більше переконалася у тому, що сім’я – це одна з найголовніших цінностей в житті, яку нічим не можна замінити.
Скасування "бусифікації": як зміниться мобілізація і що буде з ТЦК Міністр оборони розповів, як змінюватиметься…
"Долар летить до фінального максимуму, стрибок курсу валют очікується до Нового року": прогнози щодо обмінників…
Розмір виплат зміниться: що чекає на пенсіонерів у 2025 році Уряд намагається знайти шляхи підтримки…
Коли в Україні припиняться опади: синоптикиня назвала точну дату У вихідні погодні умови зміняться і…
Вдарить мороз -12 і буде мокрий сніг: де в Україні сильно похолодає У вихідні погода…
«Будемо чути про гучні смерті людей, які знищували Україну»: Коли Вищі сили покарають росію Відьма…
This website uses cookies.