Карантин 2.0 |Локдауну в Україні бути. Питання, коли. Які варіанти на столі у Зеленського?
Влада розглядає три варіанти введення локдауну в грудні. Чи готова до них економіка?
Локдаун в Україні неминучий. Із цією тезою сьогодні згодні не лише медики й економісти, а й представники влади. Сьогодні кількість нових хворих уперше перетнула позначку в 15 000. Ще місяць тому Володимир Зеленський називав цю цифру приводом для повного локдауну, хоча спочатку озвучував іншу – 9 500.
Щоб якось призупинити поширення вірусу, уряд ввів карантин вихідного дня, заборонивши працювати у вихідні цілій низці сервісних бізнесів: ресторанам, ТРЦ, салонам краси. Але поки що цей захід не допомагає.
В уряді є різні думки. Першим із пропозицією повернути повний карантин виступив міністр культури Олександр Ткаченко. Міністр охорони здоров’я Максим Степанов пізніше анонсував локдаун при досягненні 30 000 хворих на добу. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков у четвер заявив про необхідність негайного локдауну на найближчі три-чотири тижні.
Україна дуже близька до повторення весняного сценарію, але поки влада відтягує прийняття рішення. Які варіанти боротьби з пандемією і плани порятунку української економіки розглядають перші особи держави.
Дві умови для введення локдауну
Локдаун дійсно можливий, якщо не спрацює введений раніше карантин вихідного дня, заявляв прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Критерієм для його введення буде статистика захворюваності. За словами декількох знайомих із планами уряду чиновників і депутатів, варіант можуть ввести за умови щодобової захворюваності понад 15 000 випадків.
Другий критерій – здатність держави підтримати підприємців. Програми підтримки вже анонсовано, але на цьому тижні їх повинні доопрацювати, враховуючи особливості окремих галузей. Президент уже пообіцяв підприємцям, які постраждають від локдауну, компенсації найнятим працівникам, одноразову матеріальну допомогу у вигляді 8 000 грн для ФОПів, а також допомогу на дітей для непрацюючих підприємців.
Щоб ці механізми підтримки спрацювали, їх необхідно затвердити законодавчо. “Сьогодні до парламенту будуть внесені економічні закони про виплату 8000 грн і введення РРО, їх на наступному тижні потрібно проголосувати”, – говорить співрозмовник LIGA.net в Офісі президента. Потім президент їх має підписати, чим легалізує виконання даної підприємцям обіцянки про фінансову підтримку.
Звичайно, існує ризик того, що потрібні закони не підтримає достатня кількість депутатів. Але співрозмовники LIGA.net
у Кабміні і керівництві фракції Слуга народу схиляються до рішення: зупиняти ділову активність потрібно незалежно від того, чи проголосують депутати за запропоновані президентом компенсатори. “Довіра до влади і так падає, а якщо дані обіцянки не будуть виконані, буде дуже боляче”, – говорить керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський.Коли ж усіх закриють?
Ще вчора одним із варіантів карантинних обмежень було продовження карантину вихідного дня, термін дії якого закінчується в найближчі вихідні. Сьогодні ж цей варіант не розглядають, запевняють співрозмовники LIGA.net у Кабміні. Є три сценарії розвитку подій для повного локдауну. Відмінності – в датах.
Перший варіант передбачає введення жорсткого карантину буквально відразу після прийняття економічних законів, що гарантують підтримку бізнесу. Тобто локдаун може бути введено вже на наступному тижні, якщо зростання захворюваності не сповільниться, говорить співрозмовник LIGA.net у керівництві фракції Слуга народу. Термін обмежень – від двох тижнів до закінчення новорічних свят. “Це найболючіший варіант, крайній захід”, – підтверджує співрозмовник у Кабміні.
Другий варіант – карантин вводиться не раніше 15 грудня і триває до закінчення різдвяних свят. Цей варіант дає підприємцям можливість підготуватися до обмежень. “Бізнес має бути попереджено заздалегідь, щоб ресторатори, наприклад, не закупили тонну риби, яка через локдаун зіпсується”, – пояснює співрозмовник LIGA.net у Кабміні. Поки що, за його словами, це найвірогідніший план дій. Але все залежить від статистики.
Третій варіант – найбільш м’який – обмежити роботу низки підприємств із 29 грудня на два або три тижні. “Він дасть можливість легше пережити локдаун і спокійно завершити фінансові справи наприкінці року”, – говорить співрозмовник LIGA.net у президентській політичній силі.
Локдаун vs Україна
Система охорони здоров’я вже не витримує, тому локдаун необхідний якомога швидше, говорить член оперштабу МОЗ із боротьби з COVID-19 Ольга Голубовська. “Я вважаю, що думати [над введенням жорсткого карантину] вже треба. Іншого виходу немає… Зараз уже тріщить система, ще витримує, але вже тріщить”, – заявила Голубовська.
На її думку, жорсткі заходи потрібно вводити на три тижні – термін мінімального інкубаційного періоду плюс один тиждень: “Це мінімальний термін, на який є сенс запроваджувати ці обмежувальні заходи. Чим більше, тим краще, але тут вже економісти, уряд повинні вираховувати, як це вдарить по економіці”.
За підрахунками експертів Київської школи економіки, якщо зараз ввести карантин зразка весни 2020 року, протягом одного місяця економіка України втратить 0,3 п.п. ВВП або близько $440 млн. Загалом при повторенні формату обмежень близького до весняного карантину, потреби у фінансовій допомозі бізнесу і населенню складуть приблизно 23 млрд грн. Але чим гарантувати і з яких джерел фінансувати цю потребу, поки незрозуміло – зараз заморожені виплати за деякими навіть захищеними статтями видатків бюджету.
Керівник Центру макроекономічного моделювання KSE Юрій Шоломицький упевнений, що повний карантин до кінця року буде не таким болісним, ніж навесні, і буде мати незначний вплив на економіку. У KSE допускають, що отримати кошти на підтримку економіки можна кількома способами: зовнішні запозичення; перенаправлення коштів, виділених на капітальні видатки бюджету – призупинення будівництва інфраструктури (серед іншого, доріг) і використання ще не витрачених коштів Фонду боротьби з COVID-19.
«Будемо чути про гучні смерті людей, які знищували Україну»: Коли Вищі сили покарають росію Відьма…
Потужна негода насувається на Україну: у яких регіонах оголосили штормове попередження Синоптики попереджають про те,…
Інвалідність оцінюватимуть за новими критеріями: правила змінять життя Уряд готує сюрприз – оцінюватимуть кожного за…
Долар та євро лихорадить по повній: банки та обмінки знову змінили курс валют Трамп почав…
Умови Кремля для припинення війни у 2025 році «Мета все та ж: підштовхування всіх сторін…
Мобілізація аспірантів: у Раді відповіли, чи матимуть вони відстрочку у 2025 році Питання надання аспірантам…
This website uses cookies.