Categories: Гроші

Дорогий ресурс: які перспективи українського золота в Закарпатті та що пропонує світовий ринок

Дорогий ресурс: які перспективи українського золота в Закарпатті та що пропонує світовий ринок


У світі вже сотнями років золото залишається панівним металом. Воно відіграє важливу роль у формуванні світової економіки та вважається стабільним активом. Завдяки цьому інвестиції у видобуток металів стають дедалі вигіднішим.

Чому ця сфера в Україні зацікавила міжнародних інвесторів і як розвивається глобальний ринок – розбирався Степан Джус, інвестиційний аналітик компанії “Фрідом Фінанс Україна”.
Що відомо про видобуток золота у світі
З точки зору інвестора цікава Австралія. Вона перемістилась на друге місце у світовому рейтингу за обсягами видобутку золота. У цій країні великий інтерес не лише до золота, а й до видобутку металів загалом.

Найбільш цікава країна з погляду якості геологічних об’єктів – Конго. Що ж стосується саме видобутку золота, то величезні родовища є в Узбекистані.
Найбільші золотовидобувні компанії світу

  • Barrick Gold Corp
  • Newmont
  • AngloGold
  • Kinross,
  • Newcrest
  • Navoi

Чорний ринок золота
Також є нелегальний ринок золота. Він найбільш розвинений у країнах Африки.

Чорний ринок золота можна охарактеризувати кількома тезами:

  • Кустарний видобуток, де зайнято небагато людей.
  • Золото видобувають за незаконною схемою.
  • Жодних податків і правил видобутку.

Корисні копалини, які кустарно видобувають у африканських країнах, потім “легалізовуються” на переробних заводах. Золото — неважкий метал з точки зору переробки. Саме тому великі обсяги цього металу надходять на нелегальні переробні заводи, а згодом потрапляють у законний ланцюг постачання. Тут йдеться про такі країни Африки, як Гвінея, Гана, Танзанія, Малі, Кот-Д’івуар. Легалізація такого золота відбувається переважно через Південну Америку.
Чи може видобуток золота стати нерентабельним?

За даними аналітичної компанії SNP Global Market Intelligence, у 2021 році може початися спад видобутку золота і виснаження родовищ. Як наслідок, цей процес може обігнати приріст виробництва, тому видобуток стане нерентабельним.

Наразі золоті копальні продовжують розширювати запаси та збільшувати видобуток. Ймовірно, SNP Global Market Intelligence взяла до уваги велике виробництво, яке очікується в Узбекистані, зокрема в компанії Navoi Mining Metallurgy Combinat.

Вищі ціни дадуть глобальним гравцям можливість профінансувати більше золотих розробок. Безперечно, може бути невелике зниження, оскільки дефіцит є. Але власники компанії не бачать ніяких факторів, які вказують на можливість суттєвого падіння виробництва.
Хто купує найбільше золота?
Основними покупцями золота залишаються ювеліри, але центральні банки та приватні фонди стають драйверами росту.

З-поміж центральних банків великими покупцями золота є:

  • Казахстан;
  • Туреччина;
  • Росія.

Ці країни хочуть відійти від долара США як резервної валюти, замінивши його на золото.

Загальний консенсус полягає в тому, що ціни на золото зростають. Хтось каже, що ціни становитимуть до 2 тисяч доларів за унцію, хтось стверджує, що вони зростуть до 20 тисяч доларів за унцію.

Основними факторами, які на це впливають, є страхи: економічний, політичний, фінансовий.
Ви дивитеся на Близький Схід, дивитеся, де у світі тривають конфлікти, а потім дивитеся на кожну країну і прогнозуєте, чи потрапить економіка в халепу,– каже Браян Севедж, генеральний директор та акціонер Avellana Gold Ltd.

Яка ситуація з видобутком золота в Україні
Родовище золота в селі Мужієво (Закарпатська обл.) дає змогу Україні мати статус золотодобувної країни. Воно відновило свою роботу після 15 років простою. Наразі родовищем займається компанія Avellana Gold.

У 2010-2014 роках родовище у Мужієво контролювало оточення скандального ексголови МВС Олександра Захарченка. Офіційно ним володіла компанія “Карпатська рудна компанія”, яку вже у 2016 році придбала Avellana Gold.

Як зазначають нові власники, вони викупили компанію у колишнього менеджменту. Тоді ж, у 2016, прокуратура наклала арешт на корпоративні права підприємства та вилучила ліцензію на видобування. Ліцензію повернули тільки через рік, коли арешт був знятий.

Також в Україні є родовища Квасово та Берегово, на які Avellana Gold також має плани.
Плани Avellana Gold щодо видобутку в Україні
З-поміж трьох місцевостей, де в Україні видобувають золото, – Квасово, Берегово та Мужієво – саме останнє найбільш вивчене. Там було проведено найбільше бурінь. Однак Мужієво і Берегово — фактично одне родовище, помилково розділене на два, за словами власника Avellana. Це дуже велика система, і така концепція робить розробку Мужієво економічно вигідною.

Наразі Квасово є об’єктом, що потребує більш детального вивчення. У компанії є деяка інформація щодо буріння. Квасово має географічний козир – розташування. Воно знаходиться дуже близько до Мужієво-Берегово і, можливо, має ще більший потенціал.

Севеджу і компанії доведеться провести дослідне буріння та витратити значно більше грошей, щоб перетворити його на родовище, але потенціал для подальшого розвідувального буріння для всього району дуже хороший.
Інвестиції в золото: перспективи й прогнози
Можна довгостроково розглядати інвестування в золото з похідними фінансовими інструментами, наприклад, ETF WORLD GOLD TRUST (NYSE ARCA & MKT) (GLDM). Біржовий фонд повторює рух ціни золота і коштує 18,88 долара за контракт, поки не запущена повна лінія добування та переробки золота, а компанія поки знаходиться в приватних руках і не є публічною.

sviti

Recent Posts

Кінець війни в Україні: у Зеленського попередили про гарні події

Кінець війни в Україні: у Зеленського попередили про гарні події Перший Саміт миру відбудеться 15-16…

3 години ago

“Лютий холод повертається в ці області, прогноз стривожив навіть синоптиків”: куди суне мороз у -9 градусів, дощ і снігопад?

"Лютий холод повертається в ці області, прогноз стривожив навіть синоптиків": куди суне мороз у -9…

5 години ago

Можливі ракетні удари на Великдень: Жданов відповів, чи треба виїжджати з міст

Можливі ракетні удари на Великдень: Жданов відповів, чи треба виїжджати з міст Росія здатна влаштувати…

7 години ago

“Масштабне скасування бронювання наближається, названо перелік захворювань для відстрочок”: повістки, ТЦК, мобілізація

"Масштабне скасування бронювання наближається, названо перелік захворювань для відстрочок": повістки, ТЦК, мобілізація В Україні тривають…

9 години ago

Статус “обмежено придатний” скасовують із 4 травня: що чекає на військовозобов’язаних, у яких він був

Статус "обмежено придатний" скасовують із 4 травня: що чекає на військовозобов'язаних, у яких він був…

11 години ago

Обмінники готуються помітно переписувати курс долара: чого очікувати українцям вже у травні

Обмінники готуються помітно переписувати курс долара: чого очікувати українцям вже у травні Найближчим часом українські…

13 години ago

This website uses cookies.