В Україні вирішили змінити правила транспортного податку для автомобілістів
Автомобілістам в Україні доведеться розщедритися на ще один податок. Зокрема, пропонується зменшити поріг середньоринкової вартості легкових автомобілів. Цей показник використовується для розрахунку транспортного податку.
В законопроєкті №4101, який вже зареєстрований у Верховній Раді, пропонується знизити поріг з 375 мінімальних зарплат до 200 за даними встановленими на 1 січня податкового року. Згідно з цією нормою, транспортний податок у поточному податковому році буде стягуватися з автомобілів, що коштують понад 1,2 мільйона гривень. Про це пише видання “Автоконсалтинг”.
Податок на елітні автомобілі був введений в Україні у 2014 році. У визначенні розкішних автомобілів уряд прописав машини не старше п’яти років, середньоринкова вартість яких не повинна перевищувати середньоринкову суму, зазначену в законі. Власники таких автомобілів повинні щорічно платити транспортний податок у розмірі 25 тисяч гривень.
З урахуванням змін, які запропонували внести в закон, у категорію платників транспортного податку потрапить більша кількість нових автомобілів, а ставка буде підвищена. Податок у 25 тисяч гривень українцям доведеться сплатити протягом 60 днів після вручення повідомлення.
На початку 2020 року в Україні було всього 172 таких автомобілі. І як порахували у Кабміні, кількість таких автовласників зменшилася в 1,5 раза. А от автомобілів, які не дотягують до потрібного рівня стало більше.
Вдарить мороз -12 і буде мокрий сніг: де в Україні сильно похолодає У вихідні погода…
«Будемо чути про гучні смерті людей, які знищували Україну»: Коли Вищі сили покарають росію Відьма…
Потужна негода насувається на Україну: у яких регіонах оголосили штормове попередження Синоптики попереджають про те,…
Інвалідність оцінюватимуть за новими критеріями: правила змінять життя Уряд готує сюрприз – оцінюватимуть кожного за…
Долар та євро лихорадить по повній: банки та обмінки знову змінили курс валют Трамп почав…
Умови Кремля для припинення війни у 2025 році «Мета все та ж: підштовхування всіх сторін…
This website uses cookies.