Першоквітневий «жарт» від МОЗ: старт програми «Доступні ліки» доведеться відтермінувати?

Вже від сьогодні, 1 квітня, в Україні стартує урядова програма «Доступні ліки», на яку у цьому році виділили 500 млн. гривень. Тож відтепер, пацієнти зможуть отримати в аптеці ліки від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми абсолютно безкоштовно або з незначною доплатою. Отже, про які саме ліки йдеться, хто і за як може їх отримати, і чи дійсно все виглядає настільки райдужно, як розповідають чиновники, розбирався PRESS-ЦЕНТР.

Пріоритетність чиновники із МОЗ надали лікуванню цих хвороб, оскільки саме вони найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують якість життя пацієнта. До прикладу, смертність від серцево-судинних хвороб складає 65% від загальної смертності населення в Україні, на діабет ІІ типу страждає один мільйон осіб, а це у шість разів більше, ніж на діабет І типу (інсулінозалежний). А хворих на бронхіальну астму зареєстровано 210 тисяч осіб. Здебільшого, це діти та молодь.

Так позначатимуть аптеки, в яких будуть безкоштовні ліки.

Отож, в переліку програми є 21 препарат. Серцево-судинні захворювання: аміодарон (Amiodarone), амлодипін (Amlodipine), атенолол (Atenolol), верапаміл (Verapamil), гідрохлортіазид (Hydrochlorothiazide), спіронолактон (Spironolactone), фуросемід (Furosemide), дигоксин (Digoxin), еналаприл (Enalapril), ізосорбіду динітрат (Isosorbide dinitrate), карведілол (Carvedilol), клопідогрель (Clopidogrel), метопролол (Metoprolol), нітрогліцерин (Glyceryl trinitrate), симвастатин (Simvastatin), бісопролол (Bisoprolol); бронхіальна астма: беклометазон (Beclometasone), будесонід (Budesonide), сальбутамол (Salbutamol); діабет ІІ типу: метформін (Metformin) та гліклазид (Gliclazide).

Їх відпускатимуть лише за рецептом лікаря, в який медики тепер зобов’язані вписувати не назву препарату, а його діючу речовину та дозування, щоб пацієнт міг вибрати зі списку сам. Ціни на ці ліки Міністерство встановлювало, орієнтуючись на ті, які діють на схожі препарати у сусідніх Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії. Тобто, пацієнт за рецептом лікаря мав би отримати ліки в аптеці безплатно або за мінімальною ціною, а держава компенсувала б постачальнику їх вартість.

Відпускатимуть безкоштовні чи за мінімальну оплату ліки лише за правильно написаним рецептом.

На перший погляд, мета МОЗу благородна – подолати корупційні схеми, монополію на фармацевтичному ринку та забезпечити доступними і якісними ліками якомога більше українців. Усі задоволені, особливо – пацієнти. Однак навіть у цій бочці меду є ложка дьогтю.

Препарати за програмою «Доступні ліки» продаватимуть лише в тих аптеках, які підпишуть відповідний договір з місцевим органом влади. Перелік цих аптек обіцяють згодом оприлюднити на сайті Міністерства охорони здоров’я. Наразі його там ще немає. А все тому, що аптеки не поспішають цього робити, бо, кажуть, що їм це буде невигідно. Адже дуже часто ціни на одні й ті самі ліки в Україні є значно вищими, ніж у сусідніх країнах, і знижувати їх власникам аптек буде не на руку.

– Ми знаємо про цей закон, але не знаємо, як його виконувати, – говорить кореспонденту PRESS-ЦЕНТР провізор однієї із львівських аптек пані Тетяна. – Поки ця система запрацює, пройде чимало часу. Ми, наприклад, не знаємо, що робити з ліками, закупленими раніше. Продавати їх тепер дешевше, ніж була закупівельна ціна? А хто повертатиме різницю? Я зі своєї зарплати? А люди цього не розуміють, вони почули, що має бути дешевше, от і будуть вимагати, сваритися. А ми просто заручники ситуації, бо й закон порушити не можемо, але й як його виконувати, теж не знаємо.

Окрім того, впродовж десяти днів виробники і дистриб’ютори мають подати в МОЗ необхідну інформацію щодо лікарських засобів, які потім будуть включені до реєстру. Це ще один доказ того, що з 1 квітня програма не запрацює.

– Цей реєстр також має бути затверджений Міністерством охорони здоров’я і тільки тоді аптеки зможуть закуповувати ці лікарські засоби, і це також займе час, – зазначив керівник громадської спілки «Аптечна професійна асоціація України (АПАУ)» Володимир Руденко. – До того ж, залишається відкритим питання щодо розпорядників бюджетних коштів, з якими аптеки мають укладати договори на місцях. Досі перелік даних суб’єктів не оприлюднений на сайті МОЗ чи інших інформаційних джерелах. А без договору жодна з аптечних установ не розпочне відпускати лікарські засоби. Треба мати на увазі, що укладання відповідних угод також не робиться в одну мить.

Тим часом, вчора, 30 березня, Аптечна професійна асоціація України скерувала листа Прем’єр-міністру Володимиру Гройсману та в.о міністру охорони здоров’я Уляні Супрун з проханням надати можливість реалізувати залишки лікарських засобів. Адже аптеки знову опинились у ситуації, коли прийняття регуляторного акту змушує призупинити реалізацію певної категорії ліків.

До речі, відпускати ліки пацієнтам цих категорій за мінімальною ціною мали ще з 1 лютого. Однак тоді МОЗ скасував свій наказ того ж дня, як він вступив у силу. Мовляв, вирішили доопрацювати і запустити разом із програмою «Доступні ліки». Чи не стане вона фальстартом і цього разу, покаже час.

Кріс

Recent Posts

Астролог назвав остаточний рік завершення війни в Україні

Астролог назвав остаточний рік завершення війни в Україні Незабаром може завершитися гаряча фаза, каже астролог.…

10 хв. ago

В Україні прогнозують аномальний грудень: чого чекати від погоди

В Україні прогнозують аномальний грудень: чого чекати від погоди Як зазначають українські метеорологи, зима 2024-2025…

2 години ago

“Путіна вб’ють наступного року”, – астролог Влад Росс

"Путіна вб'ють наступного року", - астролог Влад Росс Астролог Влад Росс в інтерв'ю УНІАН розповів,…

4 години ago

На які соціальні виплати очікувати українцям у 2025 році

На які соціальні виплати очікувати українцям у 2025 році Чи вистачить реформованій системі сил допомогти…

6 години ago

НАТО може атакувати Росію: адмірал озвучив умови для високоточних ударів

НАТО може атакувати Росію: адмірал озвучив умови для високоточних ударів У Альянсі закликали найбільші західні…

8 години ago

“Пенсія неочікувано здивує цих літніх українців, для пенсіонерів підготували несподіваний сюрприз”: що буде з виплатами?

"Пенсія неочікувано здивує цих літніх українців, для пенсіонерів підготували несподіваний сюрприз": що буде з виплатами?…

10 години ago

This website uses cookies.