П’ять ключових ідей законопроекту про референдум

Однією з передвиборних обіцянок Зе-команди було твердження закону про народовладдя, або закону про всеукраїнський референдум.

Через рік президент Володимир Зеленський вніс текст відповідного законопроекту до Верховної Ради, а вже 9 червня з законодавчими ініціативами глави держави щодо правил проведенняреферендуму може ознайомитися кожен бажаючий.

“КП в Україні” вивчила, як президент Володимир Зеленський пропонує проводити референдум. Ось 5 ключових ідей.

Перша. обмежена тематика
Законопроектом передбачається можливість проведення 4 видів всеукраїнського референдуму. З ініціативи президента може проводитися референдум щодо змін до розділів І (основні положення), ІІІ (вибори, референдум), XIII (правосуддя) Конституції України. Парламент може ініціювати питання зміни території України. За народною ініціативою президент може оголосити про проведення референдуму, на який винесуть “питання загальнодержавного рівня”, або ж щодо припинення дії закону України, окремого його положення.

– На референдум можна буде виносити питання, які не суперечать Конституції і законам України. Звичайно, це питання загальнонаціонального значення. Ось, наприклад, питання землі серед потенційних питань референдуму, питання про діяльність парламенту, про зменшення кількості депутатів, – сказала народний депутат Ірина Верещук і уточнила, що предметом референдуму може бути безліч дискусійних законодавчих ініціатив, наприклад, та ж легалізація грального бізнесу.

Президентський законопроект забороняє проводити референдум щодо питань оподаткування, Не можуть бути предметом референдуму законопроекти про податки, бюджет та амністію.

Ще одне правило президентської ініціативи: один референдум – одне питання. Переглядати рішення референдуму можна буде не раніше, ніж через три роки.

Друга. Етапність “народного” референдуму
Всеукраїнський референдум за народною ініціативою проводиться в три етапи. На першому повинні пройти збори, на яких присутні не менш як 300 виборців. Вони формують питання референдуму і вибирають ініціативну групу, в яку повинні входити не менше 60 виборців.

Другий етап присвячений збору підписів ініціативною групою. Потрібно зібрати 3 мільйони “мокрих” підписів за проведення референдуму: в 2/3 областей і не менш як по 100 тисяч підписів у одній області. Законопроектом допускається і збір електронних підписів, але конкретно не передбачена процедура.

Фінальний, 3-й етап передбачає видання президентом указу про проведення референдуму. Він призначається в останню неділю 60-денного періоду з дня підписання указу.

Третя. Гроші на референдум
Референдуми, незалежно від суб’єкта ініціювання, проводяться за рахунок держбюджету. Але ініціативній групі, партії, громадської організації буде надано право сформувати власні фонди підготовки і проведення референдуму – не більше 20 тисяч “мінімалок”, що дорівнює приблизно близько 94,5 млн. Грн. Ці гроші підуть на агітацію і контрагітацію всенародного опитування.

Четверта. голосування онлайн
Президент Володимир Зеленський пропонує, щоб на референдумі громадяни мали можливість проголосувати, не виходячи з дому, тобто онлайн. Документ передбачає створення автоматизованої інформаційно-аналітичної системи щодо забезпечення електронного голосування. Але як ця система буде виглядати на практиці – тема для обговорення.

незамедлительность виконання
Законопроект передбачає, що рішення референдуму набирає чинності автоматично, додаткового затвердження на рівні Верховної Ради або президента не буде потрібно.

Наталя

Recent Posts

Вдарить мороз -12 і буде мокрий сніг: де в Україні сильно похолодає

Вдарить мороз -12 і буде мокрий сніг: де в Україні сильно похолодає У вихідні погода…

1 годину ago

«Будемо чути про гучні смерті людей, які знищували Україну»: Коли Вищі сили покарають росію

«Будемо чути про гучні смерті людей, які знищували Україну»: Коли Вищі сили покарають росію Відьма…

9 години ago

Потужна негода насувається на Україну: у яких регіонах оголосили штормове попередження

Потужна негода насувається на Україну: у яких регіонах оголосили штормове попередження Синоптики попереджають про те,…

11 години ago

Інвалідність оцінюватимуть за новими критеріями: правила змінять життя

Інвалідність оцінюватимуть за новими критеріями: правила змінять життя Уряд готує сюрприз – оцінюватимуть кожного за…

13 години ago

Долар та євро лихорадить по повній: банки та обмінки знову змінили курс валют

Долар та євро лихорадить по повній: банки та обмінки знову змінили курс валют Трамп почав…

15 години ago

Умови Кремля для припинення війни у 2025 році

Умови Кремля для припинення війни у 2025 році «Мета все та ж: підштовхування всіх сторін…

17 години ago

This website uses cookies.