Гірка втрата України: помер відомий дисидент

Українського дисидента Юрія Бадзьо не стало на 83-му році життя

1 вересня в Києві помер відомий український дисидент Юрій Бадзьо.
Він був українським літературознавцем, публіцистом, суспільно-політичним діячем, учасником національно-демократичного руху в Україні з початку 1960-х років, колишнім політв’язнем.

Про його смерть повідомив дисидент, журналіст Олесь Шевченко.
Літературознавець і ідеолог національно-визвольного руху, він був автором політичного трактату “Право жити” — фундаментального дослідження про нерівноправне становище українського народу в складі СРСР.

Бадзьо народився 25 квітня 1936 року в селі Копинівці Мукачівського району Закарпатської області.

У 1961 році став науковим співробітником Інституту літератури ім. Тараса Шевченка. В серпня 1965 року його звільнили за участь у шевченківських вечорах і акції протесту проти політичних арештів під час прем’єри фільму Сергія Параджанова Тіні забутих предків.

Варто відзначити, що Бадзьо брав участь у публічному протесті проти арештів української інтелігенції під час прем’єри фільму Сергія Параджанова “Тіні забутих предків” у київському кінотеатрі “Україна” 4 вересня 1965 року. За це і за відмову відректися від своєї позиції його виключили з КПРС, звільнили з Інституту літератури, поступово позбавили можливості працювати не тільки за фахом, але й в інтелектуальній сфері взагалі.

У 1979 році був засуджений на сім років за звинуваченням в антирадянській пропаганді. Покарання відбував в таборі в Мордовії. За те, що відмовився писати клопотання про звільнення, вийшов на свободу 9 грудня 1988-го. Після звільнення працював завідуючим відділом Товариства української мови імені Тараса Шевченка, потім – головою Національної ради Демократичної партії України.

Дружина була разом із чоловіком на засланні в Якутії, де Бадзьо карався з 1986 року. Прохання про помилування він відмовився подати, проте в грудні 1988 року його звільнили з ініціативи влади.

Читайте також  Нечувана забудькуватість чи спільні бізнес-інтереси: Як генпрокурор Луценко допомагає Клюєву уникнути відповідальності

З червня 1993-го працював науковим редактором в Інституті філософії НАН України. З 1996 року став членом Спілки письменників України.

В соцмережах українці згадують видатного українця і сумують за ним.


Шукайте деталі в групі Facebook